středa 11. dubna 2018

Tip na výlet: Adršpašsko a Orlické hory

Ahoj všem!
O velikonočním prodlouženém víkendu jsem nastoupila do své nové sezónní práce, infocentra v Jetřichovicích. Ještě předtím jsme se však s přítelem rozhodli, vyrazit na malý, dvoudenní výlet, jehož cílem bylo, poznat zase o trochu víc naší vlast.

Volba padla na Východní Čechy.

Tuhle oblast mám ráda. Zaprvé jsem zde studovala, takže se sem vždycky nostalgicky ráda vracím. Zadruhé jsou zde Krkonoše a Podkrkonoší, kde jsem sice už byla 156x, ale v létě tam klidně pojedu po stopadesátésedmé, protože obě tahle místa prostě miluju a nikdy mě neomrzí. 

Tentokrát jsme se ale vydali ještě o kus východněji, a sice do Teplicko-adršpašských skal a do Orlických hor. Vzhledem k tomu, že jsme si výlet vymysleli na poslední chvíli a velikonoční víkend byl evidentně dost žádaný, měli jsme celkem omezený výběr, co se ubytování týče. 
Nakonec jsme ale našli a zabookovali Hotel U Beránka v Náchodě. V sezoně nepatří k nejlevnějším, ale my jsme chytli velikonoční akci, tak se to dalo. 

Od Náchoda jsem nic zvláštního nečekala - brali jsme ho spíše jako "strategické místo", ze kterého se bude dobře vyjíždět na výlety. Navíc jsme jím s přítelem asi před pěti lety projížděli na kole a tenkrát byl celý rozkopaný a vůbec mi to nepřišlo jako hezké město. 
O to víc jsem byla tentokrát překvapená! 
Náš hotel, stojící přímo na náměstí, byl v krásné secesní budově. A vůbec všechny budovy okolo náměstí byly moc pěkné. Nad náměstím se tyčil velký zámek (ten jsme si prohlédli jen zvenku a dobrých patnáct minut se snažili přilákat medvědy, aby se nám přišli ukázat, ale ti byli asi ještě v zimním spánku, takže nás pozdravit nepřišli) a v malém, leč pěkném centru bylo celkem velké množství kaváren a hospůdek. 

Navštívili jsme pizzerii Galleria na náměstí a kavárnu Wafle Café. Ačkoliv jsem docela náročná, z obou podniků jsem si odnášela obrovský gurmánský zážitek! 
Domácí těstoviny s uzeným pstruhem, křupavoučká pizza, maková panna cota, výborná káva, cheesecake s bílou čokoládou...  ježiš, jedno bylo lepší než druhé! A přičtu-li k tomu ještě opulentní hotelové snídaně, byla jsem úplně v gurmánském nebi. 
Bylo jediné štěstí, že jsme byli v Náchodě jen dva dny, jinak bychom se asi vrátili domů pěkně vypasení. :DJeej, teď to vypadá, že jsme se jeli přes půlku republiky jenom najíst! To vůbec ne! (A vlastně ani nevím, proč jsem tím jídlem začala. No, asi proto, že bylo fakt výjimečné.)
Naším hlavním cílem byla krásná příroda a turistika.

První den jsme z Náchoda popojeli do Teplic nad Metují. Naplánovali jsme si krásný okruh, při kterém jsme prolezli Teplické i Adršpašské skály. Měřil sice "jen" 15km, ale musím říct, že byl docela náročný - cesta byla místy hodně zledovatělá, lezli jsme přes spoustu žebříků a schodů. (taky plných ledu:D) Byli jsme fakt rádi, že máme pořádné boty a docela jsme nechápali polské turistky, které si sem vyšly v kozačkách na podpatku.:D. 
Stálo to ale za to - no podívejte. 
Musím ale říct, že i když si jsou jednotlivá skalní města dost podobná a aby ne, když jsou propojená, víc se nám líbilo v Teplických skalách než v Adršpašských. 
Bylo to ale asi proto, že v Teplických jsme nepotkali ani živáčka, kdežto v Adršpašských už bylo docela narváno. A celkově bylo místo víc "turistifikované" - umělé chodníčky atd. 

Každopádně z Teplicko-Adršpašských skal jsme byli nadšení! Na krásné skály jsme docela dost zvyklí, ale ty, které jsou u nás v Českosaském Švýcarsku a Labských pískovcích jsou úplně, ale úplně jiné! 


Na další den jsme měli naplánované Orlické hory. 
Já i přítel jsme zde byli jako malí = nic jsme si nepamatovali. Takže jako bychom tu byli poprvé. 
A první návštěva, ta se nemohla obejít bez zdolání nejvyššího vrcholu! 


Na Velkou Deštnou jsme vyšplhali z Deštného po modré a zelené turistické. Odtud jsme pokračovali na Šerlich, další orlickohorskou tisícovku. A zase po modré turistické jsme se vrátili zpátky do Deštného. 
Byla to krásná, asi čtyřhodinová túrka. 
Neuvědomili jsme si však skutečnost, že bude v Orlických horách ještě pořád sníh, přesněji řečeno absolutně vymazlené běžkařské trasy. Velkou část cesty jsme šli tedy po cestě, kde jezdili běžkaři. Museli jsme jít tedy hodně po kraji cesty, abychom neničili stopy. Trošku nás zamrzelo, že jsme nechali běžky doma, ale opravdu jsme netušili, že zde bude ještě sníh.:D I pěšky jsme si to ale užili na 1000%. Z Orlických hor jsme se vydali, se zastávkou v Hradci na oběd, domů. Byly to super dva dny. 
Láska + dobré jídlo + aktivní pohyb v krásné přírodě, to je kombinace, na kterou nikdo a nic nemá. :-)
Z českých míst bychom rádi navštívili Šumavu, Beskydy, Jeseníky nebo Pálavu. Tak uvidíme, co v dohledné době vyjde. 

Která česká místa jsou Vaše oblíbená? 
Ahoooj, V. 

5 komentářů:

 1. Verčo, hezký článek. Koukám, že jste si to moc užili.
  Na Náchod mám hodně podobné vzpomínky, kdysi jsem přes něj jezdívala do Polska. Hnusné hraniční město s frontou kamiónů, kolem cesty odpadky. Je fajn, že to je jiné.
  Maková panacota zní zajímavě. Smetanovou dělám, mák máme rádi, tak kouknu po receptu :-)
  Teplicko-adršpašské skály znám, ale už jsem tam nebyla 100 let.
  Gratuluji k zajímavé nové práci, držím Ti palce, ať jsi spokojená!

  OdpovědětVymazat
 2. Oblíbená česká místa? Hmmm. Za ta moravská určitě Pálava :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ráďo, moc děkuju.
   S Pálavou se musíme polepšit a už tam konečně vyrazit.:-)

   Vymazat
 3. Opět nádherné fotky! Letos zima trvala opravdu déle, než je zvykem - mému příteli volal na velikonoční pondělí kamarád, že lyžuje na Klínovci a jestli se přidáme. Jenže zrovna v době nejlepších lyžařských podmínek jsme byli oba nemocní, tak zase až za rok...
  V Broumovských skalách jsem jednou byla uprostřed zimy (tuším únor), tedy v na první pohled naprosto nevhodnou dobu - ale byla to jedna z nejlepších dovolených, co jsem zažila! Všude metry sněhu, schody jsme nescházeli, ale sklouzávali přidržujíce se zábradlí a potkali jsme za celý den asi 3 lidi? Ta zasněžená, tichá krajina byla dokonalá... Takže díky, že jsme si díky tvému článku osvěžila vzpomínky :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, moc děkuju.:-)
   Broumovské skály jsme měli v plánu na další den, ale nakonec jsme se museli vrátit o den dřív domů, tak jsme je nestihli. Každopádně na ty Teplicko-Adršpašské mámé hodně podobné vzpomínky, jak Ty.:D

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!