úterý 27. června 2017

4 tipy na letní čtení: válka, láska a dva thrillery

Ahoj všem! 
Poslední dobou to tady nějak vázne. Témata na články by byly, ale s tím časem už je to horší. Ale nebojte, za dva týdny mi končí semestr a pak už se zase polepším.:-)
Dneska pro Vás však mám tipy na čtyři knížky, které jsem během května a června přečetla. Ve většině případů se jedná o jednodušší, oddechové, ale zároveň napínavé čtení.
Tak pojďme na to...


Monica Hesseová - Dívka v modrém plášti
Začnu tím úplně nejlepším. Kdybych měla říct, jaký je můj neoblíbenější knižní žánr, asi to budou příběhy z druhé světové války. Miluju Vypravěčku a Zlodějku knih a musím říci, že mám s těmito dvěma knížkami docela vysoko nasazenou laťku. (Vypravěčka možná patří mezi úplně nejlepší knížku, kterou jsem kdy četla.) 

Když jsem někde na Instagramu zaregistrovala, že vychází Dívka v modrém plášti, tak nějak jsem tušila, že by se mohlo jednat o podobně silný a poutavý příběh a knížku jsem si koupila.
Byl to skvělý kup!
Jak už jsem naznačila, příběh se odehrává za 2.sv. války v nacisty okupovaném Amsterdamu. Hlavní hrdinkou je cca osmnáctiletá Hanekke, která si vydělává peníze tím, že obchoduje se zbožím na černém trhu. Jednoho dne jí jedna z jejích zákaznic požádá, zdali by jí pomohla nalézt židovku, kterou u sebe ukrývala a která beze stopy zmizela. A tak se dá Hanekke do pátrání, díky čemuž se připlete k místnímu protinacistickému odboji, pozná spoustu nových lidí a... víc už vám neprozradím.
Prozradím vám jen, že rozhodně stojí za přečtení, obzvlášť pokud se Vám - stejně jako mně - líbila Vypravěčka a Zlodějka knih.

Taylor Jenkins Riedová - Jediné pravé lásky 


Tuhle knížku vybrala v knihkupectví mamka a já jsem k ní byla zezačátku velmi nedůvěřivá. Nemám totiž ráda romány čistě o lásce - já prostě potřebuju nějakou tu vraždu nebo válku - a tahle knížka čistě o lásce JE. 
Emma a Jesse jsou spolu od střední školy. Bezmezně se milují, procestovali spolu celý svět a plánují rodinu. V den prvního výročí jejich svatby (náhodička!) se s Jessem zřítí vrtulník do oceánu a Jesse je považován za mrtvého. Emmě se manželovou smrtí zhroutí svět. Rozhodne se však, že se vrátí ke svým rodičům a nechá se zaměstnat v jejich rodinném knihkupectví. Po nějaké době po Jessově smrti narazí na kamaráda z mládí...a co se nestane, ti dva se do sebe zamilují.
Emma na Jesse neustále vzpomíná, ale je šťastná, že má nového partnera se kterým plánuje budoucnost. Když už se chystá podruhé vdát, na scénu zpátky přichází Jesse, který onu strašlivou nehodu přežil, několik let přežíval kdesi na opuštěném ostrově a poté ho zachránila náhodně kolemjedoucí loď.  
Jak už možná tušíte, Emmu nyní čeká těžká Sofiina volba: kterého z nich si vybere?!

Knížka byla STRAŠNĚ TYPICKY Americká. Zřícený vrtulník v den výročí svatby, přežití na pustém ostrově, náhodně kolemjedoucí loď... nemusím pokračovat.
Přesto všechno však byla hezky napsaná a hlavně - napínavá. I já, odpůrce milostných románků, jsem dychtivě otáčela stránky, abych se dozvěděla, kterého si chlapa nakonec vybere.
Nečekejte od této knížky žádnou velkou hloubku, ale pokud hledáte něco jednoduššího a oddychového na dovolenou, směle po ní sáhněte.:-)  

Raphael Montes - Báječné dny


Báječné dny mají s předchozí knížkou hodně společného: taky je americká, taky je přitažená za vlasy, ale přesto je TAKY strašně napínavá. 
Příběh se odehrává v Brazílii. Clarice je živelná studentka - miluje party, kouří jedno cigáro za druhým a právě píše scénář k filmu o několika holkách, které spolu vyrazí na výlet po Brazílii. 
Teo je samotářský (a dost divný) student medicíny. Povídá si jen s mrtvolami na pitevním sále nebo se svou invalidní matkou. 
Jednoho dne se však setká s Clarice, zamiluje se do ní a začne jí stalkovat. Ví, že se chce Clarice vydat na cestu, o které píše svůj filmový scénář, aby lépe načerpala inspiraci pro psaní a rozhodne se na cestu vydá s ní. Tím, že jí unese. 
No a na této (nedobrovolné) cestě se pak dějí docela brutální a psychopatické věci... nebudu Vám prozrazovat jaké, to si přečtěte. 

Jak už jsem říkala, jedná se o americký, za vlasy přitažený příběh. Ale opět jsem se od knížky nemohla odtrhnout a byla jsem napjatá, jak vše dopadne.

   
Shari Lapena - Manželé odvedle


Okolo této knížky byl v minulých měsících docela velký boom. Na pultech knihkupectví byla (a stále ještě je)označována za nejlepší thriller roku 2017. Na druhou stranu, recenze, které jsem o ní četla, jsou spíše záporné. 
Já jsem knížku tak nějak přecházela. Do knihkupectví chodím často, viděla jsem, že existuje, ale nenapadlo mě si jí koupit. A pak jsem objevila, že je na internetu zdarma ke stažení. V tu chvíli jsem zrovna hledala, co budu číst, takže jsem si jí stáhla do čtečky. Nečekala jsem vůbec, ale vůbec nic. 

Zápletka je jednoduchá: manželský pár, který má půlroční miminko, je pozvaný k sousedům na večírek. Slečna na hlídání jim nečekaně zruší hlídání, a tak se rozhodnou, nechat miminko samotné doma. Vezmou si na večírek elektrickou chůvičku a chodí jej každou půlhodinku kontrolovat. 
Když se v jednu v noci vrátí z večírku domů, postýlka je prázdná. Miminko zřejmě někdo unesl...

Já musím za sebe říct, že se mi ta knížka líbila. Někteří lidé už po několika prvních stranách detektivky uhádnou, kdo je pachatel. Já nikdy. Má to svojí výhodu - jsem tak déle udržená v napětí a na konci mě pak čeká o to větší překvapení.:D 
Tady se sice pachatele dozvíte už někdy v polovině knížky, za což bych nějaký ten bod ubrala, ale přesto má i ta druhá polovina spád a dost se toho v ní děje. 
Za nejlepší knížku roku 2017 bych Manželé odvedle nepovažovala ani náhodou, ale za fajn napínavou detektivku určitě ano. 


Četli jste něco z mých tipů? Pokud ano, jak se Vám to líbilo? Budu ráda, když dáte vědět a zároveň poradíte, co číst dál.:-)


2 komentáře:

  1. Doporučuji Jumaroro: Sylva Lauerová, Hannah Kent: Agnes, Colin Falconer: Ostrovy přízraků a nebo něco veselejšího Graeme Simsion: Projekt manželka, Arto Paasilinna: Autobus sebevrahů nebo Les oběšených lišek :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Paráda, díky Jani!! Zaujaly mě ty Ostrovy přízraků a dokonce je ta knížka na uloz.to ke stažení, tak jí zkusím.:-)

      Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!