pondělí 3. dubna 2017

Studium na IHI Zittau

Ahoj ahoj,
už někdy kolem Vánoc mě pár z Vás poprosilo, zdali bych nenapsala článek o své škole. A já jsem slíbila, že až budu mít za sebou první zkouškové, článek napíšu. 
Dnes ráno jsem si uvědomila, že už mi dnes odpoledne začíná letní semestr a článek o tom zimním pořád nikde, takže jsem se to ihned rozhodla napravit.:-)

Pevně doufám, že článek pomůže třeba budoucím zájemcům o tuto školu - vloni, když jsem se na IHI Zittau hlásila, jsem byla za každou kapku informací vděčná.


PŘED ZAČÁTKEM STUDIA
 • IHI (=Internationales Hochschulinstitut) Zittau je malá školička v neměcké Žitavě. Žitava je město nacházející se na trojzemí Česka, Německa a Polska; není tedy náhoda, že byla tato škola v roce 1993 založena s ideou, vytvořit místo, kde bude studovat pestrá paleta zahraničních studentů. 
 • Od roku 2013 patří škola pod Technische Universität Dresden. Pokud tedy školu dokončím, budu mít magisterský diplom (titul M.A.) s hlavičkou Drážďanské univerzity. A to se vyplatí.:-)
 • Jsou zde nabízeny pouze navazující magisterské obory, bakaláře zde studovat nelze. Na výběr jsou obory Internationales Management (to je ten, který studuji já), Business Ethics, Project Management, Biodiversity a Biotechnologie Management. 
 • Vše je v němčině. 
 • Nedělají se zde žádné přijímací zkoušky. Je však nutné vyplnit sáhodlouhou přihlášku, doložit relevantní předchozí studium, nechat úředně ověřit a přeložit spoustu věcí a také doložit jazykovou úroveň němčiny na úrovni C1. 
 • Když jsem se ke studiu hlásila, moje úroveň němčiny byla chabá B2. Pro případy, jako jsem byla já, IHI Zittau pořádá jazykový kurs. Jedná se o šestitýdenní kurs probíhající v srpnu a v září, kde do vás každý den od rána do večera hustí němčinu všemi způsoby a připravují na zkoušku DSH. Samotná zkouška se potom koná v polovině září. 
 • Kurs je opravdu intenzivní a náročný, ale také VELMI efektivní. Jak říkám - když jsem do něj vloni v srpnu nastupovala, byla moje němčina opravdu bídná, ale během těch šesti týdnů jsem se tak zlepšila, že jsem zkoušku DSH složila s výborným výsledkem. 
 • Pro lidi, kteří po absolvování kurzu nastoupí na IHI Zittau studovat, je kurs zdarma. Jinak stojí asi 600€. -> o kurzu jsem už psala vloni v létě, třeba ZDE
STUDIUM
 • Standartní doba studia je zde, stejně jako v ČR, 2 roky. Akademický rok je ovšem trochu jinak rozložený: zimní semestr trvá od října do ledna, v únoru je zkouškové a celý březen jsou prázdniny. Letní semestr trvá od dubna do července a zkouškové je v srpnu, v září jsou prázdniny. 
 • Studium je (až na malé poplatky za administrativu a studentský průkaz) zdarma.
 • Škola je opravdu rodinná. Ve třídě nás je cca 25. Z toho je asi polovina Němců a druhou polovinu tvoříme my, "cizinci" z České Republiky, Ukrajiny, Bulharska, Íránu, Rumunska a Kazachstánu. 
 • Během prvního semestru po nás skoro nikdo nic nechtěl. Pouze asi dvě seminárky a dvě prezentace před třídou. Oproti tomu, co chtějí většinou učitelé během semestru v Česku, to fakt nic nebylo.(Nejsou zde žádné zápočty, nic.) 
 • Po pohodovém semestru pak ale přichází daň v podobě zkouškového. To bylo náročné docela dost. Dá se říci, že jsem se celý únor učila od rána do večera a i přes to jsem nikdy nešla na zkoušku 100% připravená. Většinou bylo látky tolik, že se to prostě nedalo stihnout. Částečně to bylo i proto, že mi šla látka v němčině hůře do hlavy než v češtině. 
 • Veškeré zkoušky, které jsem v prvním semestru dělala, byly písemné - tzv. "klausury". Na zkoušku měl člověk většinou 90-120 minut a zpravidla to probíhalo tak, že jsem psala, až se ze mě kouřilo, ale stejně jsem nestihla vše. 
 • Ze všech zkoušek jsem tedy skoro vždycky odcházela jako spráskaný pes s příšerným pocitem, ale ve výsledku jsem měla většinou velmi dobrou známku. 
 • Učitelé jsou poměrně shovívaví k jazykové bariéře - na zkoušky si třeba lze vzít slovník.
 • Jedná se údajně o jedinou německou školu, kde je v rámci full degree vyučovaná němčina pro cizince. To je super, protože ačkoliv jsem v německém prostředí denně, stále mám v tomto jazyce HODNĚ VELKÉ mezery. 
 • Na výsledky zkoušky si člověk musí počkat. Většinou minimálně týden, někdy však až měsíc. Nyní, když článek píšu, ještě nemám výsledek ze zkoušky, kterou jsem psala 21.2.:-/ 
 • První semestr mají (až na jazyky) všichni stejné předměty, v dalším semestru už si každý musí zvolit svoji specializaci. To mi přijde super - nikdo mě už nenutí učit se např. účetnictví, které nesnáším a kterému se nikdy nechci věnovat. Ale lidi, které baví, ho studovat mohou, a to hodně do hloubky. Moje specializace jsou logistika a personální management.   
 • Nejsou zde státnice. (Hurá, hurá, hurá!) O to větší úroveň ale musí mít závěrečná diplomka. 

OSTATNÍ
 • Asi 800m od školy se nachází menza, kde většinou moc dobře vaří. Na výběr je asi z 5ti druhů jídel a vždy se myslí i na vegetariány, vegany atd. Bohužel si Němci docela libují v polotovarech, takže jsem se za ten první semestr naučila dost vybírat, co si dávat - jsem rozmazlená domácí kuchyní a okamžitě poznám, pokud je něco "z prášku", takže většinou skončím u kombinace maso+brambory nebo rýže, protože vím, že to z prášku uvařit nelze.:D 
 • Po šílených zkušenostech z kolejí z Hradce Králové, kde jsem studovala bakaláře, jsem se už na začátku rozhodla, že chci do školy dojíždět. Žitava je od města, kde bydlím, vzdálená 45km. Strávím tedy dost času denně v autě, ale nestěžuji si. Na druhou stranu se ale německé kojele s těmi českými nedají srovnat - jsou pěkné, čisté a (to je to nejdůležitější!) člověk má pokoj sám pro sebe. Kdybych tedy neměla možnost auta a na koleji bydlet musela, zas tak by mi to nevadilo. 
 • Studenti ze střední a východní Evropy mají možnost dostat velmi štědré DAAD stipendium. V prvním semetru ho dostanou všichni , kteří si o něj zažádají, ale v druhém semestru pouze ti, kteří mají maximálně jednu neudělanou zkoušku. Toto stipendium byla hodně velká motivace, když už mi v únoru při učení docházel dech.:D 
To je asi všechno, co mě k IHI a k prvnímu semestru zde napadá. Nemohu říci, zdali mi připadá lepší studium v ČR nebo v Německu.(V ČR jsem studovala management cestovního ruchu na UHK) - každé má svoje pro a proti, ale to by bylo na další článek. 
Pokud třeba o studiu v Německu (resp. kdekoliv v zahraničí) uvažujete, mohu na závěr poradit jen jedno jediné: fakt se toho nebojte!!! 

3 komentáře:

 1. Verčo, děkuji za zajímavý článek. Byla jsem na popis studia v zahraničí zvědavá. Pro mě to je něco nového, já jsem šla v 19 letech do práce a VŠ jsem si dodělávala dálkově. Navíc dnes mají studenti takové možnosti! Skoro jim závidím.

  Moc hezky na mě působí prostředí malé školy. 25 lidí "ve třídě" je skvělé. Mi osobně by to vyhovovalo. Stejně tak jako dojíždění nebo bydlení na kolejích ve vlastním pokoji. Učení není jednoduché, navíc v cizím jazyce, máš můj obdiv.

  Jediné, co nechápu (asi jsem natvrdlá), je to stipendium. Rozumím, že existuje prospěchové nebo sociální stipendium. Ale to, že u vás dostal stipendium každý, kdo si o něj požádal, mi jasné není. Studium zadarmo a ještě dostáváte peníze? :-D Nemyslím to nijak zle, jen kroutím hlávkou.

  Přeji hodně štěstí do nového semestru.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ráďo, ani já jsem na začátku nemohla uvěřit tomu, že budu "jen tak" dostávat peníze. Myslela jsem si, že v tom bude nějaký háček, ale není.
   Německé školství je zkrátka hodně štědré- možností všelijakých stipendií je tady opravdu hodně.

   Tohle DAAD je taková pomoc pro studenty z "chudších" zemí, aby si studium v Německu vůbec mohli dovolit. Třeba koleje zde stojí 200-300€ na měsíc, což je pálka pro Čecha, ale co teprve třeba pro Ukrajince.... No a toto stipendium hodně pomáhá tyhle a další náklady utáhnout.
   Já na tom trošku vydělávám, protože v Německu nebydlím a mé jediné výdaje jsou obědy v menze+ nějaká ta kafíčka, takže mi docela dost peněz měsíčně zbyde. Ale když tady ta možnost je, tak bych byla blbá, kdybych ji nevyužila.:D

   Vymazat
 2. Kolik hodin tydne si priblizne mela? Probiha to stejně jako v CR ze treba muzes mit školu jen 2-3 dny v tydnu?
  A kolik je prosim to stipendium?
  Moc děkuji :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!