čtvrtek 20. dubna 2017

Fitbit Charge 2 - koupit či nekoupit?!

Když jsem se před pár týdny dozvěděla úžasnou novinku, a sice že mé první zkouškové na německé univerzitě bylo 100% úspěšné, rozhodla jsem se, že se náležitě odměním.
O fitness náramku jsem uvažovala už pěkných pár měsíců, ale přiznám se, že mi bylo líto "vyhodit" nekolik tisíc za takovou hračku, o které jsem nevěděla, zdali si na ní vůbec zvyknu a zdali mě po pár dnech nepřestane bavit.
Po dlouhém rozhodování jsem se rozhodla, že si ho teda pořídím: člověk přece musí čas od času udělat sám sobě radost.

O typu jsem měla víceméně jasno: Fitbit Charge 2 byl mým favoritem už asi od Vánoc. Ne že by se mi nelíbily Apple Watch, ale ty už byly trošku nad můj budget.:-)

Když jsem však náramek vybírala, trochu mě štvalo, že je na něj na internetu dost málo recenzí. Vždy, když si kupuji nějakou dražší věc, si o ní ráda dopředu co nejvíc přečtu a teď moc nebylo co. Ve všech recenzích bylo vyjmenováno, co náramek umí, ale nějaké věcnější věci a zkušenosti z každodenního používání se člověk nedozvědět.
Takže pokud se nacházíte ve stejné situaci jako jsem byla já a o Fitbitu uvažujete, jste tady na správné adrese.


Náramek se prodává v několika barevných kombinacích - modré, černé, fialové a tyrkysové. Já jsem zvolila tyrkysovou, ale jelikož je pásek vyměnitelný, do budoucna uvažuji o koupi dalších barev. Kromě barvy si můžete vybrat, zda chcete náramek ve velikosti S nebo L. Na mou tenoučkou ruku bylo S-ko jasnou volbou...

Nyní se pojďte mrknout na to, co náramek umí...
4 nejdůležitější funkce:

1.Krokoměr
Tuhle funkci mají většinou všechny fitness náramky a chytré hodinky světa. Setkala jsem se však s tím, že ty levnější přičítají kroky i tehdy, když si člověk čistí zuby. To Fitbit naštěstí nedělá.
Řekla bych, že je krokoměr docela přesný. Ne na metry, ale na stovky metrů určitě. Když jdu např. běhat a danou trasu měřím pomocí GPS hodinek na jedné ruce a Fitbitu (krokoměru) na ruce druhé, rozcházejí se většinou na desetikilometrové trase o maximálně o 200 metrů.

2.Monitoring spánku
Ano, náramek sleduje i váš spánek. Dokáže zjistit, jak dlouho vám trvalo usnout, kolik hodin a minut jste spali, kolikrát jste se v noci převalovali či byli vzhůru.
I zde bych řekla, že se naměřená data docela dost shodují s realitou.


Náramek měří nejen kolik hodin denně spíte, ale i to, jak moc se každý den odchyluje doba, kdy chodíte spát a vstáváte - v ideálním případě by měl člověk každý den chodit spát přibližně ve stejnou dobu, to samé se vstáváním.
Musím se pochválit, že se mi to docela daří - odchylky nebývají větší než půl hodiny.

3.Snímač tepu
Náramek snímá nepřetržitě váš tep. Doposud jsem neměla ponětí o tom, v jaké tepové frekvenci běhám a naopak jakou mám, když jsem v klidu. Nyní vím do detailů všechno.:-)
Občas se mi stane, že snímač tepu na chvíli vypadne, ale většinou během minutky zase naskočí.


4. Měření kalorií
Díky vestavěnému, permanentnímu snímači tepu dokáže náramek podat docela věrný obraz o tom, kolik člověk za den spálí kalorií.
Jasně, člověk se tím nemůže řídit na 1000% a musí to brát trošku s rezervou, přesto bych řekla, že to docela relevantní je.
Zde jsem dospěla k poměrně zajímavému zjištění: netušila jsem, jak MOC MÁLO člověk spálí, když celý den sedí na zadku!  
Tak například... když jsem v práci (v cukrárně), kde celý den pobíhám (za celodenní šichtu náramek naměřil cca 6km) a ten den už nedělám žádný sport, spálím úplně stejně, jako když sedím celý den ve škole a večer jdu na 10-15 kilometrový běh.

Celkově jsem byla překvapená, kolik moc člověk spálí obyčejnou CHŮZÍ! (Pokud jsou teda data z náramku pravdivá)

Pro srovnání: na levém obrázku je zachycený den, kdy jsem byla celý den v práci. Byla jsem na nohou, ale nijak jsem ten den nesportovala. Na pravém obrázku je můj den na výletě v Budapešti, kdy jsem byla běhat(10km) + jsem celý den chodila po městě.


Náramek nosím ve dne i v noci na ruce a je permanentně spárovaný s mobilním telefonem, kde si můžete ve speciální Fitbit aplikaci do detailů prohlížet všechny naše naměřené údaje. Na začátku si v nastavení navolíte vaše denní "cíle": Počet nachozených kroků, kilometrů, vysoupaných pater, spálených kalorií a aktivních minut. 
Cíle, které jsem si na začátku v náramku nastavila, jsou trochu vyšší, než ty výchozí. Podle Fitbitu by měl člověk nachodit denně minimálně 10 000 kroků, ale protože nejsem žádný troškař, hned první den používání jsem si svůj denní cíl upravila na 15 000.
Moje denní cíle tedy jsou: 15 000 kroků, 10 kilometrů, 50 pater, 60 aktivních minut a 2500 kalorií.
Když daného cíle dosáhnete, příslušné políčko se vám vybarví do zelena. Když splníte všechny denní cíle, proběhne na displeji malý ohňostroj.:-)
Jelikož nejsou moje denní cíle zrovna malé, "ohňostroj" je pro mě docela slávou, která se mi poštěstí jen párkrát týdně.

Kromě výše zmíněných věcí měří náramek vystoupaná patra. Když chodím doma nebo ve škole po schodech, data sedí naprosto přesně, ale náramek měří vystoupaná "patra" i když třeba běhám v lese. Za jeden desetikilometrový běh v terénu naměří náramek kolem 100 nastoupaných pater a tady nemám sebemenší ponětí o tom, jak moc pravdivé to je nebo není.

Další funkce, kterou náramek disponuje, je jakási buzerace k tomu, abyste se hýbali. Podle náramku by měl člověk každý den ujít každou hodinu minimálně 250 kroků. Vždy, když se blíží konec hodiny, vás náramek upozorní na to, že se máte jít projít.
Já jsem tuto funkci OKAMŽITĚ vypla. Nejsem člověk, který by měl problém s nedostatkem pohybu, ba naopak. Když se nehýbu, má to nějaký důvod: většinou buď sedím ve škole nebo v autě a hýbat se jednoduše nemůžu. Nemám tedy zapotřebí, aby mě nějaký náramek buzeroval, že jsem se v danou hodinu ještě nehýbala, když jsem například v hodinách předtím uběhla 20 kilometrů.:D

Dále lze náramek použít jako budík, stopky, ukazatel SMSek nebo hovorů z mobilu a mnoho dalšího. Do mobilní aplikace si můžete zadávat svojí váhu a sledovat tak její vývoj v čase. Pokud se stravujete podle zásad IIFYM, Fitbit aplikace spolupracuje s FitnessPalem, takže můžete mít přehled o tom, jak moc se (ne)rovná váš příjem a výdej.

Verdikt?
Já jsem s náramkem moc spokojená a jeho koupi v žádném případě nelituji. Mám ráda grafy a analýzy svých sportovních aktivit a to mi náramek poskytuje do sebemenších detailů.
Náramek je hračička, bez které by se dalo normálně žít. Ale já jsem si na něj zvykla a dělá mi radost.:-)
Pokud po náramku pokukujete a máte, stejně jako já, rádi všelijaké údaje a grafíky, určitě do něj jděte. Myslím, že ho ocení jak aktivní sportovci tak lidi, kteří mají naopak s pohybem problémy a potřebovali by se hýbat víc.
Za mě tedy ano, koupit!

Co Vy a fitness náramek, máte ho? Uvažujete o koupi? Jste spokojeni?

5 komentářů:

 1. Zní to opravdu dobře. Můžu se zeptat, kolik jsi za něj dávala? A jak moc řeze baterii telefonu, když jsou spárované?
  Já jsem přesně ten typ člověka, který se prostě potřebuje hýbat víc (a spát asi taky). :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Stál 4000,-
   Na baterii telefonu to vliv nemá, nabíjela jsem denně před náramkem i po náramku.:-)

   Vymazat
 2. Ahoj, muzu se zeptat? Kdyz jdes behat, musis mít telefon s sebou nebo ubehnuou vzdálenost vypočítá bez telefonu na zaklade kroku? Jde mi o to, ze nechci na běhání nosit telefon ale zaroven chci vedet kolik jsem za jak dlouho a jakym tempem uběhla.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, telefon nosit nemusíš. Náramek ti opravdu vypočítá uběhnutou vzdálenost na základě kroku. Samozřejmě to není 100% přesné, ale orientovat se podle toho dá - párkrát jsem měla při běhání na ruce jak FitBit, tak hodinky s GPS a výsledky se rozcházely max. tak o 200m:-)

   Vymazat
 3. Ahoj, mám takovou otázku �� Náramek mám asi týden a pořád jsem nepřišla na to, jestli jde nějak v te Fitbit aplikaci dohledat samotný běh, bez kroků které jsem ušla předtím, třeba na ig jsem viděla spoustu fotek s logem fitbitu, počet km, tempo a čas, ale proste na to nějak nemůžu přijít, kdybys mi poradila, byla bych fakt šťastná ��❤️

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!