pátek 30. prosince 2016

Tip na túru #3 - Žitavské hory

Ahoj všichni!
Dneska, předposlední den v roce 2016, jsme s mojí mamkou podnikly výlet do německého Oybinu a Žitavských hor. A protože jsme byly hodně nadšené, rozhodla jsem se, že se s vámi o zážitky z této kratší túry podělím.
Budu moc ráda, když se inspirujete.:)

Naší túrku jsme započaly ve vesničce Lückendorf, konkrétně na místě Karlsfried, kde je relativně velké parkoviště.


Od parkoviště jsme pokračovaly po zelené turistické cestě na rozcestí Scharfenstein a poté po žluté na Töpfer. Töpfer, neboli česky hrnčíř, je kopec, na kterém se nachází několik krásných skalních útvarů a vyhlídek.
Je zde krásný výhled na Žitavu, mé univerzitní město.
Jak je vidět na mapě, Töpfer je na cestě z Lückendorfu do Oybinu docela zacházkou. Věřte mi ale, že to za to stojí!


Jak je vidět z fotek, měly jsme na vrcholku Töpferu štěstí na hezké počasí.
To se bohužel po chvilce zkazilo a dolů do Oybinu jsme scházely v docela velké zimě a mlze.

Oybin je malé, příhraniční městečko, kde se nachází zříceniny hradu a bývalého kláštera. Obojí stojí na kopečku vysokém něco přes 500m. Jak prameny praví, Oybin bylo oblíbené místo Karla IV. a klášter zde dokonce nechal vybudovat přímo on.
Dneska jsou z hradu a kláštera zbylé spíše jen trosky, i tak je to tam ale moc pěkné.
 Když jsme sestoupily z kopečka, na kterém byl hrad a klášter zpět do městečka, bylo akorát poledne a místní hospůdky a kavárničky se začaly probouzet k životu.
Byly jsme promrzlé až na kost, takže jsme zapluly do jedné z místních kaváren. (Jedná se o Café Balzer. Pro milovníky kafíček a dorťáků můžu toto místo jen a jen doporučit. Byli tam hodní, nevadila jim Brendička a dokonce zde dostala velkou misku s vodou, kterou vypila na jeden zátah a poté na zemi usnula:)
Už někdy v polovině naší túrky jsem mluvila o tom, že bych si strašně moc dala Chai Latté. Ale nedělala jsem si velké iluze o tom, že by ho v nějaké z oybinských kaváren mohli mít.
O to více jsem byla překvapená, když ho měli v nabídce.
Po několika hodinách venku v mrazivém počasí opravdu přišlo vhod.:)Nyní nám zbývalo, vrátit se zpět do Lückendorfu k autu. Šly jsme z Oybinu nejdříve po zelené, pak po žluté a nakonec po červené značce. Bylo to trochu do kopečka - z kopečka - do kopečka, ale pořád se bylo na co dívat,především na velkou spoustu skalních útvarů.

Celý výlet jsme zakončily na úžasném obědovém meníčku v restauraci Jitrava - jedná se o místo, které je většinou zárukou vééélkého gurmánského zážitku.:)


Byl to parádní výlet! 
Ostatně - pro mě jsou skoro všechny výlety do přírody a do hor parádní a když se to spojí ještě s dobrým jídlem, nemůžu už být spokojenější.
Zítra vyrážíme pro změnu s přítelem a kamarádem na silvestrovský pochod na Jedlovou.
I přesto, že mě ještě bolí nohy, se už moc těším.

PRAKTICKÉ INFO

 • Mapka trasy: https://mapy.cz/s/1izRk
 • Délka: cca 11km. Ale pozor! Přesto, že se jedná o relativně krátkou "túru", nechte si na ní celý den. Skalní útvary, vyhlídky, hrad...všechny tyto krásy člověka (v dobrém slova smyslu) dost zdrží.
 • Do hradu se platí vstupné: dospělý 6€; student 5€
 • Túrka je absolutně dog friendly. Pustili nás s Brendou bez problémů jak do hradu, tak do cukrárny
 • Velmi doporučuju, stáhnout si do mobilu offline mapy.cz Německa - značení totiž není tak dobré, jako jsme zvyklí z ČR a nemít v mobilu tyto mapy, hledali bychom naše předem naplánované cesty horko těžko. 
 • Pokud byste si chtěli výlet ještě více ozvláštnit, můžete se projet do Oybinu starodávnou parní mašinou. Jezdí z Žitavy cca každou hodinu, bližší info je zde, bohužel teda jen v němčině.
Jak už jsem psala na začátku - budu moc ráda, pokud se výletem inspirujete, pokud jste zde ještě nebyli.:)

Znáte Oybin a Žitavské hory? Byli jste zde? 

2 komentáře:

 1. Ahoj, hodne me inspirujes a chtela bych take zacit behat ted v zime. Ktere z techto kalhot na behani bys mi doporucila - https://www.precisshop.cz/bezecke-obleceni/bezecke-kalhoty/damske-bezecke-kalhoty/ a jaky je mezi jednotlivymi rozdil. Diky.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj Péťo, s touto značkou sice nemám žádné zkušenosti, ale nejvíc se mi asi zamlouvají tyto:
   https://www.precisshop.cz/bezecke-obleceni/bezecke-kalhoty/damske-bezecke-kalhoty/silvini-damske-dlouhe-bezecke-kalhoty-savuto-wp390-black.html?&force_sid=35ab89328b4fc9469796c782953aac45
   Pokud jsi zimomřivá, tak možná spíše tyto zateplené:
   https://www.precisshop.cz/bezecke-obleceni/bezecke-kalhoty/damske-bezecke-kalhoty/silvini-kalhoty-damske-elasticke-zateplene-movenza-wp337-black.html

   Já osobně běhám celou zimu v nezateplených kalhotách a vyhovuje mi to. V hodně teplých věcech mi bývá vedro.(pokud ovšem teploty nespadnou pod nějakých -10°C, což se ale u nás tolik nestává)
   Navíc, když udeří nějaké velké zimy, vždycky si může člověk pod ty nezateplené vzít podvlíkačky nebo punčocháče.
   Nejsem ale žádný odborník, je to jen můj názor.:))

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!