pátek 4. listopadu 2016

Střípky z října + první měsíc na IHI Zittau

Nazdárek všichni!
Strašně to letí - říjen je za námi, dříve se stmívá, listí se barví (a padá) před očima, v supermarketech už převažuje vánoční zboží a ze skříní vytahujeme zimní kabáty. A to tu bylo ještě před chvilkou léto.:) 

Pro mě se podzim rovnal především nástupu do nové školy. 
Jsem už čtyři týdny studentkou IHI Zittau, resp. TU Dresden a jsem moc a moc spokojená. V květnu po bakalářských státnicích jsem si pohrávala s myšlenkou, že už bych se na další studia vykašlala, ale naštěstí mě zbytek mé rodiny přesvědčil, že by to byla škoda, a tak jsem šla studovat dál. 
No a teď jsem za to ráda!

Zde je pár bodů k mému novému studiu:
- Jak už jsem psala v jednom z předchozích článků, studuji obor Internationales Management, který je kompletně v němčině.
- Studium v německém jazyce je pro mě docela velkou výzvou - ne, nerozumím všemu, v některých předmětech rozumím sotva polovině toho, co učitel říká. Ale poctivě si zapisuji a překládám všechna slovíčka a pevně doufám, že za pár týdnů/měsíců procitnu a budu rozumět více. (Nebo taky ne:D)
- Do školy každý den dojíždím autem, Žitava (Zittau) je z České Kamenice vzdálená zhruba 45km
- Můj první měsíc ve škole byl 100% pozitivní. Jelikož se jedná o malé město a malou školu, je zde rodinná a příjemná atmosféra. V menze dobře vaří, našla jsem si svojí oblíbenou kavárnu, kde mě už znají a tak.
- Máme docela fajn rozvrh, který mi umožňuje dost času na běhání a další aktivity, i přesto, že trávím denně skoro 2h v autě.
- Během semestru po nás učitelé skoro nic nechtějí, ale o zkouškovém se z toho dozajista po...
- Studium v Sasku je zdarma, nejsou zde ani žádné přijímačky - člověk musí jen vyplnit asi milion papírů, nechat úředně přeložit další milion věcí a doložit jazykovou úroveň C1.
- Jediné, co bych vytkla, je relativně malá zainteresovanost studentů do výuky: ve většině případů máme jen přednášky, takže učitelé povídají a povídají a málokdy (s výjimkou jazyků) nás nechají dělat něco samostatně.
- Jazyky mají naopak 100x lepší úroveň než v ČR (Porovnávám s Univerzitou Hradec Králové, kde jsem studovala bakaláře) Jedná se o jedinou univerzitu v Německu, kde je pro zahraniční studenty vyučovaná němčina. Máme jí 3 hodiny týdně, píšeme ob hodinu testy a na každou hodinu máme domácí úkoly. Občas je to dřina, ale odměnou jsou velké pokroky.:) Na angličtinu máme zase rodilé mluvčí: Skota a Angličana. Je s nimi legrace, ale člověk se toho i dost naučí - prostě ideální stav.

Jak říkám, tohle jsou mé dojmy po měsíci. Za další měsíc (nebo po prvním zkouškovém) se třeba zase trochu změní. Kdyby vás o studiu na IHI Zittau cokoliv zajímalo, určitě se ozvěte.:)

Běhání a spol.
Když jsem před měsícem začala chodit do školy, řekla jsem si, že běhání nebudu moc hrotit, že prostě budu běhat čistě podle nálady a času.
A taky jsem si řekla, že bych mohla zkusit trochu méně běhat a trochu více cvičit a pozorovat, co to udělá s mojí postavou. Oblíbila jsem si kanál FitnessBlender, obzvláště jejich 1000Kcal workouty.
Samozřejmě je běhání pořád moje srdcovka a Nr.1, ale toto cvičení přineslo do mého sportovního režimu úplně novou "šťávu". Některé workouty dokáží člověka "zrušit" za pouhou půlhodinu, což je fajn, když třeba člověk nemá tolik času.

Moje cesta do školy vede mimojiné přes Jiřetín pod Jedlovou, což je jedno z výchozích míst pro výběh/výšlap na mojí oblíbenou horu. Jednou, když ještě bylo v pět hodin odpoledne světlo, jsem si do auta sbalila běžecké věci a cestou ze školy jsem v Jiřetíně zastavila a na Jedlovou si vyběhla. Bylo to super, až na to, že bylo na vrcholku vidět asi na deset metrů...


I přesto, že jsem v říjnu původně plánovala běhat méně, se mi povedlo 218 kilometrů. Měla jsem z toho upřímnou radost - naběhat přes 200km o prázdninách, kdy mám fůru času, je pro mě normální, ale naběhat to v době, kdy jsem od pondělí do pátku ve škole...z toho mám prostě radost.:)
Moc ráda bych někdy KONEČNĚ pokořila měsíční hranici 300km (ještě se mi to NIKDY nepovedlo)
(Třeba se to povede v prosinci. Protože v prosinci bude hádejte co...? Adventní běhání, jako vloni!)

S běháním souvisí ještě jedna důležitá zpráva - v květnu poběžím Vltava Run, a to za nejlepší Advenťácký tým! Moc se těším! (Pro ty, co nevědí - Vltava Run je více než 300km dlouhý běžecký štafetový závod, běží se podél Vltavy z jižních Čech až do Prahy. Štafeta se běží ve 12ti členných týmech, poběží se celý víkend ve dne i noci...bude to náročné, ale bude to sranda!)

Kultůra
V jednom z minulých článků jsem vám psala o tom, že jsme s přítelem strávili jeden říjnový víkend v Praze. O (nepříliš povedené) návštěvě Sapy jsem už psala tady, ale nyní bych ráda zmínila ještě jedno místo, které jsme poprvé v životě navštívili: Židovskou čtvrť.
Na skutečnost, že je pražská Židovská čtvrť nesmírně zajímavá a že stojí za návštěvu, mě upozornila má drahá kamarádka Bělča, za což jí  hodně moc děkuji!
Židovskou čtvrť najdete nedaleko Staroměstského náměstí - součástí je několik synagog, hřbitov a obřadní síň a na každém z těchto míst se člověk dozví velkou spoustu zajímavostí ze života Židů.

Asi po roce jsem byla v kině. A bylo to skvělé! Nový český válečný film Tenkrát v ráji doporučuju obzvlášť těm, kteří mají rádi hory. Film má hezký příběh a ještě k tomu se má člověk celou dobu čím kochat.
Vytkla bych filmařům jen jednu chybku: Hlavní hrdinka na začátku filmu říká, že právě slezla z Gerlachu a přitom stojí u plesa u Ťatliakovy chaty. Gerlachovský štít se nachází ve Vysokých Tatrách a Ťatliakova chata v Roháčích. Vysoké Tatry jsou od Roháčů vzdálené asi 60 kilometrů, takže by to asi těžko stihla. (Leda že by byla nejrychlejší ultraběžkyně na světě.:D)
Do Roháčů jezdím každý rok a jsou to moje nejmilejší hory, takže jsem tuto "nepřesnost" odhalila asi za dvě vteřiny.:D


Můj bratr chodí do tanečních a v polovině října měl prodlouženou. Byla to super akce, dost jsem si zatančila a těším se na závěrečný věneček, který bude příští měsíc!


Knížky
Nějak teď moc nečtu, přiznejme si to na rovinu. Ale pevně doufám, že to s příchodem dlouhých zimních večerů napravím! Za říjen jsem zvládla 40 dní pěšky do Jeruzaléma, u které jsem se občas smíchy za břicho popadala. Za 14 dní vychází Láďovi Ziburovi další knížka, už teď na ní děsně těším!
Přečetla jsem ještě Šťastní lidé čtou a pijí kávu, což byla taková hodně velká oddechovka, ale nemůžu říct, že by se mi to nelíbilo.
No a teďka mám rozečtené Babička pozdravuje a omlouvá se. Je to příběh, o kterém zatím nemám jasno, zdali je pro víc děti nebo pro dospělé. Ale líbí se mi.:)
(Zkoušela jsem ještě Já, poutník, ale tu jsem asi po 100 stránkách odložila. Špioni, mafie atd., to není nic pro mě...)

Četli jste v poslední době nějakou knížku, od které jste se nemohli odtrhnout? Jakou?


Tak takový byl můj říjen. 
Byl to fajn měsíc, plný novinek a hezkých okamžiků.:) 

7 komentářů:

 1. Verčo, říjen jsi měla zajímavý. Studium na zahraničních univerzitách mě vždy zajímalo, děkuji za popis, jak to tam probíhá a jsem ráda, že jsi spokojená. A doufám, že Ti to vydrží, malá škola v malém městě by mi taky vyhovovala. Ale ne, já jsem musela z malého města do Brna, že ano :-). Běháš skvěle a díky za tip na film.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuji za (opět) krásný komentář!
   Doufám, že se bude film líbit.:)

   Vymazat
 2. Nechtěla bys udělat článek, kam dáš oblíbená videa, která cvičíš? :) Moc by mi to pomohl, super inspirace

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, článek asi zatím ne - možná za pár týdnů/měsíců, až budu mít třeba ozkoušených více videí a uvidím na sobě nějaké větší výsledky.:)
   Každopádně zatím můžu poradit třeba tato videa:
   https://youtu.be/s3zAG4zvVpc
   https://youtu.be/8lvKyuhdAT0
   https://youtu.be/cZnsLVArIt8

   Vymazat
 3. 40 dní pěšky do Jeruzaléma jsem také četla a líbila se mi. A novou knihu mám objednanou i s podpisem autora, tak jsem na to opravdu zvědavá :) jinak tvoje běhání i v zimě fakt obdivuji, já to nezvládám, protože neumím správně dýchat nosem a tudíž jakmile je trochu horší počasí, hned mám z toho angíny.
  Budu ti moc držet palce, až poběžíš tu štafetu. Zní to jako moc krásný nápad, určitě to bude bavit hodně libí a to je hlavní :) těším se na nějaké další info. A držím palce i ve škole. Usoudila jsem, že jsme asi stejně staré - také jsem první rok na magisterském oboru. Jen tedy já bohužel ze školy moc nadšená nejsem. :(

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na běhání v zimě doporučuju šátek přes nos a přes pusu (takový ten tunel) a dýchat do něj. Nebudeš do plic vdechovat ledový vzduch a angíně tím pádem nedáš šanci.:))
   Mně je 23, bakalářské studium jsem si kvůli dvěma semestrům v zahraničí o rok prodlužovala. A na jakém jsi oboru?

   Vymazat
  2. S šátkem jsem to zkoušela také, ale nosím brýle a pořád se mi pak zamlžovaly. Ale taťka, který nosí brýle taky, mi tvrdí, že to jde. Tak uvidím, určitě to znovu zkusím :)
   Jinak já studuji v Plzni na ZČU obor Evropská kulturní studia. Ale den ode dne víc a víc přemýšlím, že se na to vykašlu. Nějak mi to nepřináší to potřebné uspokojení.

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!