úterý 29. listopadu 2016

Předvánoční Drážďany

Jedna z věcí, které podle mě neodmyslitelně patří k adventu, je návštěva nějakého hezkého města, ideálně spojená s nakupováním dárků a návštěvou vánočních trhů. Tyto adventní výlety podnikám nejradši s mojí mamkou - přeci jen, přítele chození po trzích a po obchodech moc nebere.:D
Předloni jsme takto v adventním čase navštívily Vídeň. Pro letošek jsme zvažovaly návštěvu Salzburku, která nám ale bohužel z časových důvodů nevyšla, a tak jsme se vydaly alespoň na jeden den do nedalekých Drážďan.

Přesto, že máme Drážďany doslova "za barákem", jsem zde byla pouze párkrát na nákupech, na letišti, jednou na závodech v kolečkových bruslích (kde jsem si vyrazila zub a od té doby na kolečkových bruslích nejezdím) a tím to haslo.
Já vím, jsem ostuda!
(To mi připomíná, že bych se mohla příští rok konečně přihlásit na drážďanský půlmaraton nebo maraton!) 
Rozhodly jsme se s mamkou tedy, že kromě vánočních nákupů prozkoumáme i historickou čtvrť města, kde jsme doposud ani jedna nikdy nebyly.
Předvánoční Drážďany jsou proslulé svými adventními trhy - a díky tomu bohužel taky šílenými davy lidí. Jet před Vánoci o víkendu do Drážďan je podle mě hotová sebevražda. My jsme na to však šly lišácky a do Drážďan se vydaly v pondělí.

V centru města jsme byly už kolem deváté hodiny ranní - vše se teprve probouzelo, většina obchodů byla ještě zavřená, a tak jsme zamířily rovnou do historické čtvrti.
Prošly jsme se okolo obrazárny Zwingeru, státní opery, zámku, kostela Frauenkirche a dalších nádherných budov. Zapomněla jsem si doma rukavice, takže mi málem odpadly prsty zimou, přesto jsem ale všechno poctivě fotila, protože jsem už od začátku věděla, že se o to budu chtít s Vámi podělit!


Po procházce starým městem jsme byly s mamkou dost promrzlé, navíc byl akorát čas kávičky (který je vlastně u mě skoro pořád:D), takže jsme zalezly do jedné z mnoha hezkých kavárno-pekárniček.


Naše další kroky vedly na jeden z oněch proslulých trhů - konkrétně na náměstí Altmarkt. Bylo asi jedenáct hodin dopoledne a na trzích bylo kromě nás jen pár důchodců. Byla zde nádherná vánoční atmosféra! Všude zněly koledy a voněly různé dobroty - svařáky, punče, bratwursty, preclíčky, horké kaštany, grilovaná prasata...měla jsem kliku, že jsem byla zrovna dosyta napitá a najedená, takže mě ani jedna z těch prasárniček nelákala - bohatě mi stačilo, nasávat vůni a atmosfétu.:) A měla jsem radost z toho, že se nemusíme tlačit v žádném davu a že máme čas si všechno pěkně prohlédnout.
Po starém městě & trzích následoval další bod našeho programu: nákupy.
Přiznám se, že dřív jsem nakupování a obchodní centra fakt milovala. Poslední dobou mě ale baví čím dál méně a když mám volný den, jdu radši do přírody.
Ale párkrát do roka se ve mně starý shopaholik opět probudí, navíc jsem chtěla nakoupit nějaké vánoční dárky, takže jsem se na výlet do Drážďan těšila i z tohoto důvodu.:)
V centru Drážďan se nachází ulice Prager Straße, v jejíž blízkosti se soustředí velká spousta obchodních domů i menších obchůdků.

Samotná Prager Straße mě moc nenadchla - do Primarku, kvůli kterému jezdí do Drážďan velké davy lidí, jsem nakoukla, asi za 3 minuty otráveně odešla a nechápala, co všichni na této nekvalitní módě vidí. Mnohem více se mi líbilo v obchodním domě Altmarkt Galerie, který se nachází asi 200m od této ulice.
Nakoupila jsem pár vánočních dárků a pro sebe jednu teplou mikinu, protože mi je ve škole věčně zima.

Jsem sice člověk trénovaný, ale nakupování dokáže vysílit, takže jsme se kolem druhé hodiny odpoledne začaly poohlížet po nějakém obědě. Shodly jsme se s mamkou na tom, že máme chuť na nějaké dobré, domácí těstoviny a shodou okolností jsme úplnou náhodou našly pěkně vypadající italskou restauraci. Většinou si podniky na místech, kam cestuji, hledám dopředu, ale tentokrát jsem neměla žádný tip, takže jsme šly úplně naslepo. A povedlo se.
Ráda bych vám sdělila jméno restaurace - bohužel jsem ho zapomněla. Vím jen, že se nachází naproti jednoho z bočních vchodů do Altmarkt Galerie a že její název začíná na A. To podle toho Áčka na polívce.:DPo obídku následovala ještě troška nákupů a kolem šesté večer jsme byly doma. Byl to skvělý, leč pěkně náročný výlet! Na kombinaci památky+trhy+vánoční nákupy by si člověk mohl klidně vyhradit 2-3 dny, my jsme to zvládly na jeden zátah.
Ale bylo to parádní, nejvíc ze všeho to staré město.

Drážďany stojí za návštěvu, ale pokud máte tu možnost, jeďte tam ve všední den. I kdyby vás to mělo stát den volna v práci - oproti víkendu, kdy je zde opravdu natřískáno, si toto město užijete v mnohem větším klidu, tak jak jsme si jej užily my.

Byli jste v Drážďanech, popř. máte nějaké jiné oblíbené předvánoční město?

Žádné komentáře:

Okomentovat

Moc děkuji za každý komentář!