středa 30. listopadu 2016

Adventní běhání 25in25 - zítra začínáme!

Adventní běhací výzva byla vymyšlena před pár lety skupinkou běžeckých nadšenců v Anglii, ale postupem času se začala více a více rozšiřovat do jiných zemí. V roce 2015 se dostala k nám.
Výzva spočívá v tom, najít si KAŽDÝ DEN, od 1. do 25. prosince alespoň půlhodinku na běhání. (Popř. na nějaký jiný pohyb) Předvánoční čas je totiž pro většinu lidí plný shonu, nestíhání, ale i nezdravého jídla. (Vosí hnízda, raffaelo kuličky, domácí vaječňák, adventní kalendář, vánočka...ani já nejsem výjimkou.) 
No ale když budeme každý den běhat, uděláme něco pro své tělo i v tomto hektickém období, budeme mít ze sebe krásný pocit a spálíme všechny ty čokoládičky z adventních kalendářů! 

Připadá mi to jako včera, když mi Babeta, blogerka a ambasadorka adventního běhání v ČR, o této výzvě před rokem poprvé napsala.
Že prý se bude každý den, od 1. do 25. prosince běhat! Jestli prý do toho jdu taky.
Tenkrát vloni se ve mně vystřídaly všelijaké pocity:
 • Super! Jdu do toho!
 • 25 dní běhat v kuse? To nemůžu v životě dát! 
 • To mě budou bolet nohy! 
 • A co když budu celý den v práci nebo ve škole? 
 • Přesto budu muset jít, buď po ránu nebo večer, každopádně ZA TMY!
 • Ajajajaj! 
Jo, přesně takhle si to pamatuju.
Ale samozřejmě, že jsem jí na to kývla!
Těch 25 dní jsem vloni fakt dala. Pětadvacátého prosince mě už bolely nohy pekelně. Ten den, když jsem dokončila poslední běh z této výzvy, jsem si říkala, že si dám od běhání aspoň do Nového roku pohov. JENŽE jsem šestadvacátého jela slavit Vánoce k taťkovi, kde na mě pod stromečkem čekaly Garminy.
Co myslíte, že jsem udělala? 
To se ví, že jsem vyběhla i šestadvacátého, protože jsem ty nové hodinky prostě MUSELA vyzkoušet! 

Vloni byla na začátku výzvy založena facebooková skupina, do které všichni adventní běhači sdíleli fotky, zážitky a postřehy ze svých běhů. V Praze Babeta započala tradici skupinový výběhů, které se od té doby konají s železnou pravidelností každé středeční ráno. 

Kromě toho bylo i během roku, po skončení výzvy, zorganizováno vícero delších výběhů a výletů - například Dobývání Sněžky, kterého jsem se v létě taky účastnila a kde jsem poznala velkou spoustu nových, skvělých lidí. Běželi jsme na Sněžku na východ slunce, což byl můj velký sen.(Report je zde)
Letos v květnu pojedu za tým adventních běhačů na Vltava Run - už teď se moc těším, protože to bude zas úplně nový typ závodu, na kterém jsem ještě nikdy nebyla.

Adventní běhání 2015 se prostě ujalo velkým způsobem! 
Facebooková skupinka má skoro 500 členů. 
Je to zkrátka strašně super, že se najde tolik lidí, kteří jsou nadšení, tuto (ne uplně lehkou) výzvu přijmout. 

No a od zítřka po roce opět začínáme. 
Babeta povýšila Adventní běhání ještě na vyšší level, když zařídila všem zájemcům týmová trička. Moc a moc jí za zprostředkování takového fešáckého oblečku děkuju!


Pro jistotu ještě jednou zopakuju 4 základní pravidla: 
1.KAŽDÝ DEN
2.MINIMÁLNĚ 30MIN
3.JAKÝKOLIV POHYB SE POČÍTÁ (Ale běhání je běhání:D)
4.HLAVNĚ PRO RADOST
...a nezapomenout sdílet fotky a postřehy ve facebookové skupince nebo na Instagramu pod hashtagy #adventnibehani #behejslaskou #zamilujsibeh


Hlavním motivem této výzvy je tedy pohyb - a radost z něj. Ve facebookové skupině se mnoho lidí ptá, zdali se počítá i chůze/cvičení/plavání atd. Protože jsme my, Advenťáci, hodní, počítáme všem všechny druhy pohybu.
ALE... přeci jen, tato výzva je především běžecká, běžci vymyšlená a proto si myslím, že pokud se člověk rozhodne se do této výzvy jít, neměl by se snažit to moc šulit a měl by prostě vydržet to odběhat.:)
Jasně, 25 dní běhat v kuse absolutně bez pauzy je docela hardcore i pro zkušené běžce...teďka mám tady silný řeči, že to určitě vydržím, ale už dopředu vím (že možná ne:D), že to bude sakrasakra těžké a že mi bude už desátého připadat, že mi upadnou nožičky.
Ale od toho přeci výzvy jsou, ne? 
Jdete taky do toho?

7 komentářů:

 1. Ježíš majra! Já bych se tak ráda přidala, škoda že mám už měsíc bolavej kotník a ještě nějakej ten pátek budu mit utrum :/ Každopádně všem MOC fandim a strašně vám závidím :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Děkujeme! Tak třeba příští rok Ti to vyjde;-)

   Vymazat
  2. Zatím jsem to vyřešila výzvou S Jillian M. kterou chci už dlouho vyzkoušet a na adventní výzvu se chystám hned, jak budu OK a to, že už nebude advent je mi fuk :D

   Vymazat
 2. nejsem žádný zkušený běžec a mám další sportovní závazky,ale já to tedy ZKUSÍM :)

  OdpovědětVymazat
 3. Jsem na koleji a boty leží doma, ale zkusím běhat alespoň o víkendu a přes týden jiné kardio nebo posilování :)

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!