sobota 8. října 2016

Tip na túru #2 - Soutěsky a Pravčická brána, evergreeny Českého Švýcarska

Co se Vám vybaví, když se řekne České Švýcarsko?
Hádám, že Pravčická brána!

Pokud čtete můj blog delší dobu, asi víte, že mám vystudovaný management cestovního ruchu. V rámci tohoto studia jsem psala bakalářskou práci na téma "Mentální mapy v marketingu cestovního ruchu" se zaměřením na České Švýcarsko. Jednoduše řečeno jsem půl roku zkoumala, co si lidé o tomto národním parku myslí, co se jim zde líbí/nelíbí, jaké s ním mají spojené asociace, co by zde chtěli zlepšit a tak.
Vyzpovídala jsem docela hodně lidí a pak z toho udělala nějaký rádobyinteligentní závěr, takže si troufám říci, že jsem v tomhle směru docela "odborník".
No dobře, odborník nejsem ani zdaleka, ale minimálně vím, že drtivé většině lidí se v souvislosti s Českým Švýcarskem vybaví jako první Pravčická brána, hned na druhém místě jsou soutěsky ve Hřensku.

Přiznám se, že jsme dříve těmito dvěma místy tak trošku opovrhovali.
"Pravčická - nejpropálenější severočeské místo! Jsou zde davy lidí! Radši půjdeme někam jinam." , říkali jsme si s přítelem a s mamkou často.
Obyvatelé Karlových Varů taky běžně nechodí na kolonádu a pařížané na Eifellovku, nebo snad jo?!:)

Před nedávnem jsem však na Facebooku Marcely, naší dvorní cukrářky, viděla z fotky z tohoto místa. A byla jsem nadšená, jak to tam podle fotek vypadá krásně! Okamžitě jsem navrhla příteli, že na toto místo, které je od našeho bydliště vzdálené pouze pár kilometrů a na kterém jsme nikdy pořádně nebyli (a kterým jsme vždy maličko opovrhovali), musíme jet.

Náš výlet jsme uskutečnili první říjnový víkend.
Tady je menší report i se všemi technickými tipy, počínaje mapkou trasy!


Naší túrku jsme započali na Mezní Louce. Je zde velké parkoviště, tuším že za 100Kč na den. Jako správný místňák bych vám nyní měla poradit, kde parkovat lépe a zadarmo, ale v tomto případě to bohužel moc nelze. Na Mezní Louce i ve Hřensku jsou parkovací místa hlídaná a zpoplatněná, všude jinde jsou zákazy stání.
V místním infocentru vám nejspíše řeknou, abyste šli nejprve po červené turistické značce na Pravčickou bránu a na soutěsky do Hřenska až potom.
Já říkám: běžte nejprve na soutěsky (lodičky v soutěskách jezdí v obou směrech) a Pravčickou dejte až na konec. Dopoledne bude na lodičkách méně lidí, protože si je valná většina lidí nechává právě na odpoledne. (Směr, po kterém jsme šli a po kterém běžte i Vy, je znázorněn na výše uvedené mapce)

Cesta k soutěskám (Z Mezní Louky nejprve po modré a pak po žluté turistické značce) trvá asi hodinku. Ale pořád se je na co koukat!

První plavba lodičkou (Divoká soutěska) trvá 10 minut, druhá (Edmundova neboli Tichá soutěska) 20 minut. Cestou se dozvíte spoustu zajímavostí, uvidíte spoustu krás a kuriózních skalních útvarů.Po vystoupení z druhé lodičky jsme šli ještě cca 2 kilometry soutěskou, až do Hřenska k hotelu Klepáč.
U Klepáče jsme se hnedka napojili na červenou turistickou značku, po které dojdete přes Pravčickou bránu až zpátky na Mezní Louku. Červená vede z Hřenska nejprve po silnici, na odbočce U Tří pramenů stáčí do lesa. (A taky do pěkného kopce, ha ha!)
Předběhli jsme spoustu funících rodinek a do hodinky už byli na Pravčické bráně.

Po zaplacení symbolického vstupného se můžete kochat na třech vyhlídkových místech. Z jednoho je vidět samotná Pravčická brána, z druhého Saské Švýcarsko a ze třetího Růžovský vrch a taky kousek Lužických hor.
A všude se střídá krása s nádherou, no považte.:)

Po důkladném prohlédnutí Pravčické brány nám zbývalo už jen cca 7km zpět na Mezní louku, kde jsme měli auto. Celou dobu jsme šli po příjemné, mírně klesající cestičce. Opět se bylo čím kochat (klobouk dolů před horolezci, na které jsme obdivně koukali!), cestu také zpestří zajímavá naučná stezka.

Celá túrka měří 16 kilometrů. Vzhledem k tomu, že vám nějaký čas zabere jízda na lodičce a taky pravděpodobně prohlídka všech vyhlídek okolo Pravčické brány, vyhraďte si na ní celý den.


PRAKTICKÉ SHRNUTÍ:
Délka: 16km
Trvání: 6,5h i se všemi zastávkami
Start, cíl: Mezní Louka NEBO Hřensko (Já jsem trasu popisovala z Mezní Louky, jelikož se ale jedná o okruh, můžete ho začít i ve Hřensku)
Vstupy: Obě soutěsky + Pravčická brána vyšly cca 200Kč na osobu
S pejskem: ANO, šlo by to. Do lodičky vám pejska vezmou (tuším, že za 40Kč) My to bohužel nevěděli a Brendičku jsme nechali doma.
Jídlo: S dobrými restauracemi v Českém Švýcarsku je to celkově jedna velká bída, takže si radši udělejte obří svačinu a na místní restaurace moc nespoléhejte. (Chtěla jsem si dát na Pravčické bráně kávu, ale když jsem viděla nabídku omezenou na rozpustnou/turka, hodně rychle mě to přešlo.:)

Doufám, že se Vám popis naší túry líbil a že jsem Vás na náš severočeský národní park třeba trochu nalákala.:)
Byli jste někdy v Českém Švýcarsku? 
Jaké místo se Vám zde nejvíc líbilo?

1 komentář:

  1. Verčo, opět moc hezký tip na výlet. Já znám "jen" Saské Švýcarsko, které poměrně pravidelně průvodcuji, ale přiznám se, že na české straně jsem snad nikdy nebyla. Ale brzy to napravím :-)
    http://radinsen.blog.cz/

    OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!