neděle 2. října 2016

Střípky ze září

Konečně je to tady - podzim, mé nejoblíbenější roční období.
Spousta lidí v mém okolí na něj nadává a chce zpátky léto, ale já si ho moc a moc užívám. Miluju krásné slunečné podzimní dny, ale stejně tak ty sychravé.

Procházky v lese plném krásně zbarveného listí, domácí pohoda u hořícího krbu, běhání ve vlhkém, tichém, odpařujícím se lese, pečená dýně, dýňová polévka, klidné večery s knížkami...

...no uznejte, tyhle věci přece člověk nemůže nemít rád.:)
zdroj: Pinterest

Kromě těchto příjemných věcí se ale v mém případě rovná podzim také nástupu do nové školy. Nějakým zázrakem se mi povedlo složit zkoušku DSH a splnit tím pádem poslední podmínku přijetí na Internationales Hochschulinstit Zittau.
Od pondělka tedy začínám s magisterským studiem oboru Internationales management. Jsem si moc dobře vědoma toho, že to nebude takové lehárko, jako na UHK - bude to spíše velká výzva, ale moc se na ní těším. 

Na začátku září jsem se tedy připravovala na DSH a řešila různé administrativní věci spojené s nástupem na německou univerzitu (Němci jsou neskuteční byrokrati! V souvislosti s nástupem na IHI jsem vyplnila a podepsala už miliardu papírů a obávám se, že to ještě neskončilo:D), ale taky jsem si užívala takové malé, dvoutýdenní prázdniny. 

Co všechno jsem si užívala?

BĚHÁNÍ
S příchodem podzimu jsem si dala předsevzetí, více (běžecky) objevovat úplně nová místa. Když jsem měla v září celý den volný, naplánovala jsem si několikrát nějakou novou, doposud nepoznanou běžeckou trasu, byť jsem musela třeba popojet 10 kilometrů od domova autem. Poznala jsem tak docela dost nových cestiček a bylo to super - třeba okolo Jedlové nebo v Českém Švýcarsku.
Na začátku září jsem si dělala ambice, že konečně jeden měsíc prolomím hranici 300 naběhaných kilometrů. To nakonec (zase) neklaplo, tak třeba v říjnu! 

JÍDLOJÍDLOJÍDLO
Když jsem měla v září volné dny, užívala jsem si domácí vaření.
Německá menza, do které jsem skoro celý srpen chodila, sice (až na množství polotovarů, se kterými Němci pracují:-/) nebyla špatná, ale domácí strava je domácí strava.:)

Mým podzimním favoritem je momentálně jakákoli pečená zelenina, brambory nebo batáty s kusem masa. Je to dobré a postavě to lichotí více než talíře těstovin:) (Které si ovšem občas taky ráda dám:D)
KAFÍČKAŘENÍ
Odešel nám doma kávovar a na nový si nejspíš budeme muset počkat do Ježíška. 
Tato skutečnost mě však dokopala k pořízení french pressu, což byla skvělá volba! 
French press je parádní věcička za pár stovek, která však v domácích podmínkách vytvoří naprosto luxusní, lahodnou kávu. (Za předpokladu, že do něj nebudete sypat mleté kafe, co v obchodech prodávají na českého turka)

Alespoň jednou týdně rádi zavítáváme do Kafrárny u koček na jejich nejlepší cappucino a raw dortíky. Pokud se budete pohybovat v České Kamenici a budete si chtít dát někde dobrou kávu, tady neprohloupíte.:)

KULTURA
Po létě jsem se začala těšit na podzimní chození do divadla.|Divadelní sezonu jsme s mamkou minulý týden zahájily představením Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách. Sice nemám moc ráda škatulkování na "typicky ženské" a "typicky mužské" povahové vlastnosti, o čemž vlastně celé představení bylo, přesto se mi to líbilo a dost jsem se nasmála.:) 

KNÍŽKY
Jsem největší ostuda, ale za celé září jsem přečetla jen jednu jedinou knížku. Byla jí Běžkyně od Lizzy Hawker a byla jsem z ní nadšená. 
Lizzy je neskutečná - několikrát vyhrála závod UTMB (extrémní ultráček kolem Mont Blancu), běhala v Himalájích a tak. Myslím, že pro všechny běžkyně je to povinná četba!!

V říjnu se se čtením hodlám polepšit - hned na dnešní večer na mě čeká 40 dní pěsky do Jeruzaléma od Ládi Zibury.

V září jsem taky podnikla dvě báječné celodenní túry - jednu v Krkonoších a jednu v Českém Švýcarsku. 
Dnes jsem o nich ale záměrně nepsala. 
Turistice se s přítelem věnujeme čím dál víc a troufám si říci, že podnikáme krásné a zajímavé túry a výlety, které by mohly inspirovat další lidi. Rozhodla jsem se, že každé naší túrce věnuju samostatný článek, který vždy bude obsahovat mapku a další "technické" informace, abyste jí mohli podniknout třeba i Vy.:)
Hnedka zítra se tak můžete těšit na článek o naší krkonošské túrce.;)

Co Vy a podzim, máte ho rádi?

4 komentáře:

 1. Miluju podzim a tenhle článek mi udělal takovou radost! Všichni totiž podzim nesnášej, tak jsem ráda, že existuje aspoň někdo jako já :) Začínám se těšit na články z Německa a o škole, teda doufám, že o tom budeš psát. Přesně tenhle obor jsem měla taky studovat, ale okolnosti tomu nakonec chtěly jinak, takže se těšim aspoň na nějaký report :)
  Užívej podzim! :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jéé, to jsem ráda, že ti článek udělal radost.:)
   O Německu určitě průběžně psát budu, minimálně v těchto mých měsíčních shrnutích.
   Měj se krásně, podzimu zdar!

   Vymazat
 2. Verčo, i pro mě je podzim nejhezčím ročním obdobím. Mám ráda chladná mlhavá rána i sluncem prosvícené dny. Pro mě je podzim symbolem začátku. Na podzim jsem se narodila, začala chodit do školy, našla první i druhou lásku (ne, zároveň opravdu ne), odstěhovala jsem se z rodného města ... atd.
  Přeju Ti, ať se Ti i v tomto podzimu daří a těším se na další články.
  http://radinsen.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. To je moc hezky napsané:-)
   A s podzimními láskami to máme ÚPLNĚ stejné - i já jsem našla první i druhou lásku na podzim.. (s tou druhou jsem doteď:))

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!