středa 12. října 2016

Kolik toho naběhá můj pes aneb Pokus, který nevyšel

Brendička, naše psí slečna, nemá ráda vodítko. Je mnohem spokojenější, když může běhat "na volno", kudy si zachce. Ne vždy je to samozřejmě možné - ve městě nebo na frekvenovaných silnicích samozřejmě na vodítku chodí, ale protože víme, jak moc to nesnáší, snažíme se většinu procházek nebo výběhů směřovat do lesa.
V lese pobíhá, přeskakuje kořeny, nahání zvěř a vždy si vybírá ty - pro člověka - nejkrkolomnější cestičky. Zatímco já uběhnu 100 metrů, ona svým pobíháním urazí minimálně dvakrát tolik.

Už dlouhou dobu jsem si lámala hlavu nad tím, o kolik více toho vlastně Brenda naběhá.
Sice už mi začala škola, ale první týden je takový "rozehřívací" a máme jen asi polovinu předmětů, takže jsem měla dost času na blbosti na to, uskutečnit malý pokus: přidělat Brendě na obojek své Garminy, a jít s ní odběhat okruh, který měří přesně 11,2km.

Těšila jsem se na to, kolik bude mít Brenda neměřeno, zatímco já odběhnu těch 11,2.:)

Zádrhel č.1 nastal ještě před odchodem - Brenda nemá žádný pořádný obojek.
Jediný obojek, který vlastní, je vánoční se sametovým šátečkem a s rolničkami, který jí oblékáme vždy na Štědrý den. 
No co - v supermarketech už taky mají vánoční zboží, tak proč bych já nemohla 12. října obléknout Brendě vánoční obojek?! 
Nasadila jsem tedy Brendě vánoční obojek, na něj přidělala hodinky, spustila stopky a šlo se. (Na tlapku jsem si hodinky přidělat netroufla - přeci jen si svých hodinek vážím a věděla jsem, že z krku si je nebude chtít sundavat)


První kilometr Brenda musela běžet na vodítku, takže se naše uběhnuté metry shodovaly. 
Po kilometru jsme se však konečně dostaly do lesa, takže byla Brenda vypuštěna a já jsem se těšila, jaký bude následující průběh. 
Neuběhly jsme po lesní cestě ani 100 metrů a Brenda už si to namířila do vysoké trávy, kam si na malou chvíli lehla. "Dobrý. Hodinky jsou vodotěsné a přežily už se mnou nespočet výběhů v dešti", myslela jsem si.

O dalších 100m později jsme potkaly potůček. 
Brenda si to do něj namířila jak neřízená střela a já jsem - ve strachu o svoje hodinky - běžela za ní. 
Naštěstí uposlechla moje (hysterické) volání a v potůčku smočila jen tlapky - hodinky zůstaly netknuté.

Oukej, běžíme dál. 

Uběhly jsme sotva dalších sto metrů a přišel fatální zádrhel - louže. 
Velká louže. 
Brenda miluje louže. 
(Svou lásku k nejnechutnějším loužím nám ostatně ukázala už pár dní poté, co jsme si jí jakožto běloučké roztomiloučké štěňátečko přivezli domů, no podívejte): 


 Když jsem viděla, jak Brenda míří (s mými milovanými hodinkami na krku) na jednu z největších louží v našem okolí, šla jsem do mdlob. 


Brenda se začala nořit do louže a její fešný šáteček se začal nořit s ní. Měla jsem jedinou kliku, že měla hodinky na hřbetě a tím pádem zůstaly skoro suché - jen trochu pocákané. Už už se začala přetáčet na záda - naštěstí byly moje reakce rychlejší, v cuku letu jsem k ní přiskočila a hodinky jí sundala.

Uvědomila jsem si, že tento pokus asi nebyl úplně moudrý a že mám ráda svoje hodinky, takže ho budeme nejspíše muset anulovat. 
Nu, uznávám, že tento pokus byl trošku naivní (a blondýnoidní) nápad. Nějak jsem si neuvědomila, že Brenda s radostí vymetá (až po krk) všechny louže a taky že jsem si pro svůj pokus vybrala to nejdeštivější a nejblátivější období.

Možná pokus zopakuji, až bude ABSOLUTNĚ sucho a až vyschnou všechny louže.Mimochodem - uběhla jsem 1,2 kilometru, než se udála anabáze s megalouží a než jsem Brendě sundala hodinky. Ona za tu chvilku stihla naběhat o 200 metrů více. 

5 komentářů:

 1. Verčo, děkuji za článek o Brendičce :-). Jako bych v ní viděla naši (už bývalou) Orinku. Jsou jako přes kopírák a pěkně Ti to měření ta Tvá bahňo-Brenda nandala :-)
  http://radinsen.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ráďo myslela jsem na Tebe, že se Ti tenhle článek bude líbit:-)
   Nandala mi to slušně a cestou domů vymetla (už bez hodinek) dalších asi 10 kaluží, tak jsem jí pak musela drhnout mýdlem:D

   Vymazat
 2. Ahoj, mohu se zeptat? Bude mít nějaký efekt, když budu běhat 2x- 3x týdně cca 30 minut? A doplňuješ běh posilováním? Nedala bys sem ukázku cvičení? A plánuješ ještě nějaké závody letos nebo už máš něco na příští rok? Děkuji

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, já si myslím, že záleží na tom, co od toho očekáváš. Na maraton třicetiminutovým běháním 2-3 týdně nenatrénuješ, ale určitě uděláš něco dobrého pro Tvou fyzičku a tělo:-) minimálně budeš mít dobrý pocit a dobrou náladu:-)
   Posiluji podle YouTube- kanál Fitness Blender. Zatím docela nově(dříve jsem na posilování dost kašlala:)), tak až budu mít více zkušeností, třeba se rozepíšu více.
   Závody letos už neplánuji, zas tolik mě nebaví:)..ale třeba se vyvine něco nečekaného.

   Vymazat
  2. Člověk si myslí, že sežraný pekáč nedělního čerstvě upečeného obědového bůčku je to nejhorší, co mu mohl jeho pes přivodit ...a teď koukám, že teda kaluže jsou horší :-) ... ještě že u nás se jim vyhýbáme. Kde se to v těch zvířatech bere :-)

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!