pátek 8. července 2016

Roháče 2016

Ahoj všichni! 
Taky máte nějaké místo, na které se strašně rádi vracíte a jezdíte pořád dokola, přestože moc dobře víte, že je na světě miliarda jiných, taky hezkých míst, které by stály za návštěvu a přesto, že to víte, jezdíte pořád dokola na to vaše srdcové místečko? 
Já to mám takhle s Roháči, mými nejoblíbenějšími horami. 
Už od svých osmnácti je navštěvuji skoro každé léto a naprosto je miluji. Zažila jsem je v několika různých podobách, v úmorném horku i ve sněhu a vždy byly krásné.


Letos jsme se do Roháčů vydali na dva červencové státní svátky.
Bohužel jsme měli trochu smůlu - z 2,5 dní, které jsme zde strávili, nám jeden den šíleně propršel. 
V sobotu kolem poledního jsme dorazili do Zuberce, malebné vesničky v podhůří. Naše první kroky vedly do koliby Josu. 
Radím vám dobře - pokud se někdy do Roháčů vydáte, určitě tuto kolibu navštivte! Slovenský talíř, který jsem si dala, sice nepatřil k nejzdravějším a nejlehčím jídlům (těžko mi bylo ještě večer...:D), ale za ten gurmánský zážitek to stálo!


Abychom tuto prasárničku trochu vysportovali, vydali jsme se ihned po zakempování (bydleli jsme v autokempu Oravice) s přítelem na nedalekou rozhlednu Skorušinu. Skorušina je z Oravice vzdálená cca 5 kilometrů. Cesta sice vede skoro pořád do kopce, ale odměnou je vám krásný výhled na celé Roháče.:) 


Druhý den jsme měli naplánovanou túru přes vrcholky Brestovou, Salatín, Baníkov a Tri kopy. Bohužel jsme se ráno probudili do obrovského lijáku. Z loňské zkušenosti vím, že mokré a klouzavé kameny a řetězy nejsou v horách nic příjemného. Musela jsem hodně zamačkávat slzy, když jsme se rozhodli, že ten den na túru nepůjdeme. Lilo opravdu jako z konve.:( 
Déšť ustal až kolem 17 hodiny a jelikož jsem byla z odpískané túry mírně zpruzená a smutná, rozhodla jsem se, že se půjdu alespoň trochu proběhnout, abych vyplavila nějaké ty endorfiny. 
Mým běžeckým cílem byla Juráňova dolina. 
Jednalo se o opravdu krásné místo. Kaňon, kterým protéká divoká horská říčka, podél níž vede opravdu boží trailová cestička. Běželo se mi tam báječně, ale musím se přiznat, že ve mně byla malá dušička - v celé soutěsce jsem byla v podvečer sama a místo bylo jako stvořené pro medvědy!
Celou cestu jsem se otáčela, měla nastražené uši a byla tak trochu smířená s případným sprintem - co kdybych náhodou uslyšela bručení...Další den jsme se konečně probudili do krásného počasí! Volba tedy byla jasná - túra přes pět roháčských vrcholků.
20 kilometrů, 2500m převýšení a zdolané vrcholy Lúčna, Rákoň, Volovec, Ostrý Roháč a Plačlivé.
Bylo to úžasné, skvělé a báječné!

Moc nás mrzelo, že už musíme domů. Tři noci byly na ukojení mé horské závislosti trochu málo, ale jsem vděčná, že jsme se letos do Roháčů vrátili aspoň takhle na skok.
Příští týden ovšem míříme na pět dní na Slovensko znovu.
A podržte se, tentokrát to do Roháčů nebude!
Rozhodli jsme se s přítelem, že navštívíme Vysoké Tatry, protože jsme zde ani jeden ještě nikdy nebyli. (vostudy) Takže už si brousíme zuby na Kriváň a na Rysy!:)

 Co vy, máte nějaké místo, kam se moc rádi vracíte? 
A máte pro mě nějaké tipy, co vidět ve Vysokých Tatrách (kopce, jídlo, cokoliv!)

Pokud ano, určitě napište.:)

7 komentářů:

 1. Tak třeba tady něco: http://sandalkar.blogspot.cz/2013/08/vysoke-tatry-21-277.html Určitě doporučuji Teryho chata - Priečne sedlo - Zbojnicka chata,

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Moc děkuju za tip! Máme tam 4 celé dny, tak asi dáme Kriváň, Rysy, Lomničák a ten čtvrtý den tuto, co doporučuješ.:)

   Vymazat
  2. A ještě Skalnate Pleso - Svišťovka - Zelene Pleso... Je to hezke i jako běžecký okruh. :-)

   Vymazat
 2. Verčo, díky za článek a za fotky. Úplně jsi mě pohladila na duši, Tatry mám moc ráda.
  Pokud se chystáte na Rysy, tak můžu doporučit výstup z polské strany a sestup pak po české straně. S dojezdem na polskou stranu to není úplně jednoduché, ale stojí to za to. Ráno jede bus ze Smokovce a dalších obcí (nevím, kde budete ubytovaní) kolem šesté hodiny a v sedm hodin je v Lyse Polaně, na hranici, kde je konečná. Pak už stačí jen "přejet" na parkoviště pod pleso Morskie Oko, vyšlápnout po asfaltce k plesu a tam je nástup na Rysy. My jsme jeli vždy z hranic na to parkoviště stopem, je to 10 km a vždy nám někdo zastavil (případně můžeš těch 10 km běžet). Opravdu to stojí za to.
  Další krásná trasa je opět z Lysé Polany, takže dojet tím ranním busem tam a vystoupat Bielovodskou dolinou nahoru přes Polský hrebeň a pokračovat přes něj dolů na tu stranu Smokovce a pod. (nemám u sebe mapu, takže nevím, kam přesně se sestupuje, ale k vláčku určitě).
  A trasu, kterou doporučuje výše Pavel (Terinka - Priečné sedlo - Zbojnička), určitě jděte.
  Kriváň OK, pro mě to je celkem nudný a nekonečný výstup, navíc většinu trasy se jde tam i zpět po stejné cestě. Ale pokud jste tam ještě nebyli, tak určitě také tuto trasu vyzkoušejte.
  A Lomničák? Pokud plánujete šlapat do sedla, tak půjdete většinu cesty kosodřevinou (bezvětří, mouchy, nuda), nepředpokládám, že byste jeli nahoru lanovkou. A u horní stanice lanovky bude strašně moc lidí a úplně nejvíc hlučných Poláků. Věř, že to není nic příjemného. Tedy alespoň pro mě, já v horách hledám klid a čistím si hlavu. Tuto trasu bych být vámi ještě zvážila.
  Pokud by ses chtěla na cokoli zeptat, ráda Ti odpovím.
  Přeji vám, ať se vám dovolená vydaří a těším se na fotky.
  http://radinsen.blog.cz/

  OdpovědětVymazat
 3. Je to krása! Já na Roháčích byla teď na konci června podruhé, na celý týden. Bohužel jsem si tam protrpěla střevní chřipku, takže dva dny jsem jen ležela na chatě, ale i tak - nádherný zážitek a další rok jedeme určitě znova. Když vidím ty fotky, jela bych hned teď! :) Ale teda na Ostrý Roháč jsem si ještě netroufla, tak snad někdy příště. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Moc děkuju Všem za hezké komentáře a za super tipy! Moc si toho vážím a určitě se budeme inspirovat.:)

  OdpovědětVymazat
 5. Verčo, pokud je Lomničák Tvůj sen, tak tam jděte. Jen si nejsem jistá, zda myslíš výstup do Lomnického sedla (ten jsem měla na mysli já) a nebo výjezd tou velikou kabinou na samotný vrcholek - tedy na Lomnický štít. Tam jsem nikdy nebyla, jen se mi vždy vybaví ta scéna z Anděla na horách :-D. Ráďa

  OdpovědětVymazat

Moc děkuji za každý komentář!