pondělí 25. dubna 2016

Thajsko 2016

Ahoj všichni!
Vy, co čtete můj blog pravidelně nebo mě sledujete na Instagramu jistě víte, že jsem měla poslední dva týdny psací (a trochu i běhací) odmlku. Byla jsem totiž se svou mamkou na menší aktivně-odpočinkově-poznávací dovolené v Thajsku.
Jely jsme tzv. "na vlastní pěst" - cestování s cestovními kancelářemi moc nefandím a taky už jsem tam jednou byla, takže jsem už trochu věděla, co a jak a kam se podívat. Na dovolenou jsme měly pouze deset dní, z čehož dva dny zabrala cesta. Bohužel více dní nebylo možných, jednak kvůli mamčině práci a jednak kvůli mé škole.

Svojí dovču jsme započaly v Bangkoku. Možná to teď bude znít jako klišé, ale Bangkok je město plné protikladů - najdete tu luxusní mrakodrapy a obchodní centra, na druhou stranu čtvrti, kde lidé třou bídu s nouzí a bydlí v polorozpadlých chatrčích. Neskutečné množství pouličních stánků a restaurací, kde nevíte, kterou dobrotu dřív ochutnat. Chrámy, kde můžete meditovat nebo kluby, kde můžete pařit do rána. Chaos, směsice vůní a smradů, v Bangkoku je prostě všechno.:)

Strávily jsme v tomto velkoměstě dva dny.To úplně stačilo - přeci jen, obří velkoměsta nejsou zrovna mým šálkem kávy. Třetí den našeho pobytu jsme se vydaly vlakem na menší výlet do starobylé Ayutthayi. Jedná se o bývalé thajské hlavní město a místo s krásnou atmosférou:)
Cesta thajským vlakem třetí třídy je sama o sobě velkým zážitkem. Pokud občas stejně jako já, nadáváte na České dráhy, jeďte se projet vlakem do Thajska a už nebudete!V okolí Bangkoku by se dala podnikat ještě spousta dalších věcí, ale čas byl neúprosný, a tak jsme se další den letadlem posunuly směrem na jih, na ostrov Koh Samui. A bylo to asi nejhezčí místo, které jsem v Thajsku zatím navštívila. Koh Samui je hezký ostrov plný zelené přírody a to já mám ráda.
Asi vás nepřekvapí, že jsem hned pár hodin po příjezdu na tento ostůvek vyběhla! 
(V Bangkoku jsem nebyla běhat ani jednou - do spletitých uliček, hustého provozu a smogu se mi fakt nechtělo:D) Dala jsem si osm kilometrů podél moře a i tato relativně krátká vzdálenost byla v písku a ve velkém vedru docela vyčerpávající. Vyčerpávající, ale skvělá! Na Koh Samui jsem pak běhala každý den, byť to byly kratší a méně náročné výběhy, než praktikuji doma.


Čtyři dny v tomto tropickém ráji jsme si s mamkou fakt užily.:) Podnikly jsme dva výlety - na sloní farmu a do mořského národního parku Ang thong. A jeden den jsme jen odpočívaly u moře, užily si thajskou masáž a popíjely ovocné shaky. 
Kdo čte můj blog pravidelně, tak jistě ví, že jsem velký gurmán a že miluju dobré jídlo a ochutnávání nových věcí. Jelikož jsem už v Thajsku jednou byla, věděla jsem, že se máme (nejen) po gurmánské stránce na co těšit.
Ochutnaly jsme toho opravdu spoustu!
Mým největším favoritem byly papaya salad, který jsme si dávaly k veřeři téměř každý den. (Výhodou bylo, že v thajských restauracích dávají docela malé porce, takže jsme tím pádem zvládly vícero chodů:D) 


Dalším favoritem byly nudle Pad thai. Také jsme vyzkoušely několikrát pokaždé měly velký gurmánský zážitek!


Potom třeba kari...vyzkoušela jsem červené i zelené a těžko říct, které bylo lepší. Kari patří mezi má oblíbená jídla, takže jsem si i domů přivezla slušnou zásobičku kari past.:)

Zvlášní kapitolou bylo ovoce...v Thajsku jsou stánky s ovocem téměř na každém rohu, můžete si koupit buď v pevné podobě nebo ve formě ovocných shaků. Těžko říct, co je lepší.:D
Všechno se tedy maximálně vyvedlo. Dovolenou mi malinko znepříjemňovaly starosti s bakalářkou, ale naštěstí jsem se tím nenechala moc rozházet. Byla jsem šťastná, že jsem se mohla vrátit na chviličku do mé milované Asie, kde jsem strávila půl roku života - moc mamce za tuto příležitost děkuji!:)

10 komentářů:

 1. TO JE NÁDHERA!!! My se snad pojedeme podívat do Vietnamu příští rok a už se tam díky těm tvejm fotkám úplně vidím :D

  OdpovědětVymazat
 2. Veroniko, krásná dovolená a koukám, že jste si ji moc užily :-)

  OdpovědětVymazat
 3. Nádhera! žít půl roku v Asii musela být úžasná zkušenost :) Anet

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Jo jo, to byla. Hodně za tu příležitost své domácí univerzitě vděčím:)

   Vymazat
 4. No a já jsem pořád ještě v Thajsku nikdy nebyla... ale chystám se tam, chystám :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak s tím dlouho neotálej a kup letenku, bude se ti tam líbit! :)

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!