pátek 22. ledna 2016

Z běžeckého deníku #2 - Long run u moře a drobné zranění

Hezký páteční večer! Dnes mám pro vás krátký běžecký článek. O tom, jak jsem vyrazila poprvé běhat v Itálii a jaké se mi přihodilo zranění.
Tak čtěte. :)

V minulém článku jsem už zmiňovala, že budu poslední lednový týden trávit jako hosteska na cukrářském veletrhu Sigep v italském Rimini.
Čtvtek, první den pobytu, se (kromě nějaké té práce) nesl v duchu neskutečného obžerství - nejdříve velká hotelová snídaně, poté návštěva fabriky na výrobu zmrzlinářských surovin Mec3, kde následoval opulentní oběd. Po obědě přišla ochutnávka zmrzlin, které se budou od soboty na veletrhu prezentovat. Po ochutnání asi dvaceti druhů jsem myslela, že dostanu cukrovku a přísahala jsem, že až přijedu domů, pokusím se znovu o detox podle knihy Sladký život bez cukru.:)
No jo, jenže co následovalo po ochutnávce?
Hádáte správně, večeře! 
Večeře v Itálii se obvykle skládá z několika chodů a často se protáhne do pozdních večerních hodin. Nerada jím na noc a většinou jsem zvyklá večeřet jen saláty, takže pro mě bylo spořádání pěti chodů v půl jedenácté večer poměrně těžké. Ale zvládla jsem to. :)

Dnešní, páteční den, jsme měly jako hostesky úplné volno. Plán byl jasný: dát si alespoň dvouhodinový běh, abych trochu vykompenzovala obžerství z předchozího dne. 
Kolem poledního jsem vyrazila na cyklostezku vedoucí podél moře a běžela, kam mě nohy nesly.
Bylo to skvělé, 10°C a hezké počasí. Vzpomínala jsem na všechny v Čechách, kteří si dnes užili mrazivých -16°C.


Strašně hezky se mi běželo! Udělala jsem si ve svých Garminech osobák na desítku (53:59) a radovala jsem se - pokud si udržím tempo, udělám si nový, parádní osobák i na půlmaraton!
Dva osobáky během jednoho dne?! To chceš!
No, jenže ten druhý se mi jaksi nepovedl.

Kolem třináctého kilometru mě začaly pobolívat lýtkové svaly. Nejdřív jen trochu, potom to začalo být horší a horší. Začala jsem hodně zpomalovat a když jsem se zastavila, horko těžko jsem se znovu rozbíhala. Kolem sedmnáctého kilometru jsem běžela okolo našeho hotelu, takže jsem se rozhodla, že to zabalím a už dál nepoběžím.
Přeci jen, potřebuji být následující čtyři dny plně fuknční na veletrhu. :)


Dala jsem si sprchu, protáhla se a sedla si k bakalářce. Asi hodinku jsem psala a pak jsem vstala, protože jsem si chtěla dojít pro něco k jídlu. No jo, jenže ono to nešlo! Normálně se mi podlomily nohy, lýtka mě strašně moc bolela! Fakt jsem se lekla, protože mě v souvislosti s běháním (ťuk ťuk na dřevo) nikdy nic nebolelo.

Otázka zní: jak se mi to stalo? V pondělí (tj. před pěti dny) jsem si odcvičila takový domácí workout, skládající se z angličáků, dřepů s výskokem, kliků a podobných lahůdek. A udělala jsem jednu začátečnickou chybu: celý trénink jsem odcvičila bosa.
V úterý ráno jsem se probudila a trochu mě lýtka pobolívala, ale nebylo to nic hrozného. Byla jsem na běžkách a bylo to úplně v pohodě. (Teda udělala jsem si šílené puchýře, ale to je zase jiný příběh z kategorie #mojebolístky) 
Ve středu a ve čtvrtek jsem bohužel vůbec nesportovala, no a teď v pátek jsem napálila dlouhý a ještě k tomu rychlý běh a lýtka (natažená z mého vypečeného pondělního workoutu) začala protestovat.

S pomocí svých protahovacích a rádobymasážních schopností (a taky s pomocí ibalginu) jsem ale lýtka zase přiměla k životu! Pořád mě to dost bolí, ale už to není tak hrozné. V podvečer jsem zvládla ještě krátkou procházku a myslím, že zítra budu fungovat normálně. :)
Doufám, že to není nic vážnějšího a že budu moct v dalších dnech zase vyběhnout. U moře člověk není každý den (tedy pokud u něj nebydlí:D), takže bych si chtěla běhání podél pláže ještě trochu užít.

Máte s obrovskou bolestí lýtek zkušenosti? Popřípadě nějaké rady, jak se jí zbavit? Napište, prosím! Budu Vám fakt vděčná. :)

6 komentářů:

 1. A kde a jak te bolí lytko? Obě nebo jenom jedno? Ja mám problém s levým lytkem a je to způsobeny (prý) svalovou disbalanci...

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Bolej mě obě a úplně celý.. (nejvíc asi v tý části, kde je nejvíc masa) :D Já myslim, že jsem si tam něco natáhla při tom bosym cvičení...

   Vymazat
 2. Máš klasickou svalovici :-D Přejde to po pár dnech samo, pomáhá stříkat střídavě studenou a teplou vodu + protahovat (ano, bolí to).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Už to naštěstí přechází, ale v pátek jsem se opravdu bála, že mám natržený lýtkový sval..:)

   Vymazat
 3. 1) moc rychly beh 2) ibalgin - spatne 3) jak se rizcvicujes pred behem a delas abecedu? 4) protahovani a hlavne uvilneni svalu po behu 5) zkusilas 2. Den vyklusat 20-30min opravdu pomalu nebo vyplavat? Plavani mozna lepsi.

  Jinak natrzene svaly naraz na obou nohach se nestavaji :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Ahoj, na rozcvičování před během a protahování po běhu jsem dost lempl, možná jsem na to tentokrát dojela.:)
   Už je to ale dobré, byla to jen nějaká svalovka, teď po měsíci si na nějaké bolavé lýtko ani nevzpomenu...

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!