pondělí 21. prosince 2015

10 zásad bezpečného běhání

Dobré odpoledne! 
Dnes jsem pro vás sepsala pár tipů - tedy spíše zásad, které by měla každá běžkyně (alespoň trochu) dodržovat, aby během svých výběhů eliminovala potenciální nebezpečí úchylů, dopravních nehod a přírodních živlů . 
Článek je věnován všem začínajícím běžkyním, ale také těm zkušeným, které často (soudě podle sebe) na podobné věci zvysoka kašlou! :)  


1. Buď vidět!
Jak všichni jistě víme, na podzim a v zimě se hodně brzy stmívá. Často nám ale čas nedovolí vyběhnout za světla. V případě, že vyrazíte běhat za tmy, nezapomeňte na oblečení s reflexními prvky a v ideálním případě i na čelovku. (mnoho sportovních kalhot/bund se v dnešní době prodává se zabudovanými reflexními částmi:))
Je zkrátka důležité, abyste byli vidět.

2. Dávej bacha na culík!
Tuhle informaci jsem se dočetla v jednom z podzimních čísel časopisu RUN a od té doby mi nedá spát: (ale možná je to tím, že čtu až moc krimiknížek:) V případě, že by se za vámi - nedejbože - rozeběhl potenciální úchylák, dlouhý vlající culík/cop mu výrazně zvýší šanci vás chytit. Jednoduše si vás může za vlasy k sobě přitáhnout! 
Nedejte tedy úchylákovi šanci a pokud máte dlouhé vlasy, noste je zastrčené za bundou nebo smotané do drdolu :)

3. Střídej trasy! 
Stará známá zásada, ale pořád stejně pravdivá! 
Nechci tady sýčkovat a strašit vás s potenciálními úchyly. Ale pro všechny případy je dobré, budete-li mít ve svém okolí vícero běžeckých tras a střídat je. 
Jednak je střídání tras bezpečnější, než běhat pořád po té samé, jednak by přece nikoho nebavilo, mít jen jednu. Nebo jo?
Já mám ve svém okolí asi 15 "svých" tras různých vzdáleností a povrchů. A miluju neustálé vymýšlení a objevování nových. :)

4. Bez telefonu ani ránu.
Už se nemůžu dočkat, až mi za pár dní Ježíšek nadělí běžecké hodinky a já už nebudu muset používat věčně se sekající aplikaci na mém zpomaleném telefonu. To ale neznamená, že ho budu nechávat doma!
Berte si ho pokaždé, ať jdete na 5 či na 20 kilometrů. Stát se může cokoliv, tak ať máte čím přivolat pomoc. :) 

5. Další bezpečnostní vychytávky.
Nedávno psala Bětka na svém blogu o skvělých bezpečnostních věcičkách - běžeckém pepřáku, který se dá pohodlně navléknout na ruku a o alarmu, který vypadá jako přívěšek na klíče, ale jednoduchým pohybem začne vydávat pisklavý zvuk. 
Osobně nic z toho ozkoušené nemám, ale třeba se časem také dokopu si tyto vymoženůstky pořídit. :)

6. S hudbou opatrně...
Nebudu vás tady nabádat k tomu, abyste se sluchátky přestali běhat úplně - já s nimi totiž taky běhám a nedovedu si to bez nich představit. 
Pokud ale běžím po silnici nebo například na nějakém dost opuštěném místě, buď je ztlumím a nebo úplně vypnu. Prostě tak, abych slyšela auta nebo jakékoli zvuky zvenčí. :)

7. Řekni někomu, kam jdeš.
Přiznám se, že tohle tak úplně nedělám. :D 
Často vyrazím běhat a teprve až po pár kilometrech se rozhodnu, kam vlastně běžím. Málokdy mám naplánovanou trasu předem. 
Ale vím, že není od věci, se se svou zamýšlenou trasou někomu svěřit. (Úchyláci a tak, že jo! :D)

8. Pokud máš pejska, využijte ho!   
Běhání se psem je parádní. Většina pejsků pohyb miluje, takže pokud toho vašeho (nebo třeba sousedovic:D) vemete s sebou, zabijete tím dvě mouchy jednou ranou - zamakáte si a uděláte tím radost němé duši. :) 
A pokud byste potkali úchyla (sorry, že s tím zase začínám! :D), je velká šance, že ho přítomnost psa zastraší. 

9. Pokud máš běhajícího přítele/rodinu/kamarády, využijte je taky!
Během prosince jsem často vybíhala až večer, za tmy. Občas se mnou ale vyrazil brácha (a jednou taky mamka - kdybych sem nenapsala, že šla jednou taky, určitě bych dostala za uši) a bylo to parádní! Užili jsme si při běhání srandu a navíc jsme ve dvou proběhli i pár odlehlejších míst, kam bych za tmy sama nikdy nešla. 

10. Oblékni se tak akorát.
Poslední zásada ne tak úplně netýká bezpečnosti, ale spíš tělesného zdraví. Nejednou se mi stalo, že jsem se na běhání moc nabalila, bylo mi strašné vedro, tak jsem si část oblečení svlékla a pak jsem to odmarodila. 
Snažte se vždy co nejlépe odhadnout situaci a obleční ani nepřehánět, ani nepodceňovat. 
V současné době si většinou oblékám běžecké legíny + 2 termotrika s dlouhým rukávem + šusťákovou bundu + čelenku + rukavice. 
Když udeří velké mrazy, vyměním jedno triko za mikinu a přidám ještě šátek přes pusu.  

Tak co, dodržujete nebo na to prdíte? :)

4 komentáře:

 1. Zrovna jsem si prohlížela celý tvůj minulý blog a hrozně se mi líbí :) ! Už se těším na všechny články na tomto novém :) !
  Ten culík by mě vůbec nenapadl a musím říct že mě vyděsil,od těď si na to budu dávat pozor :D ! A se 7. to mám úplně stejně,vím že bych to měla každému z rodiny říkat,ale já se vždycky rozhodnu až po pár kilometrech :D !

  http://runeatandtravel.blogspot.cz/

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Culík vyděsí každého :D
   Já většinou říkám "jdu do lesa" nebo "jdu na cyklostezku", ale to je ohromně široký pojem, protože lesů máme okolo našeho města spoustu a cyklostezky vedou taky na všechny strany :D

   Vymazat
 2. Vsecko delam spatne! :D Aspon ze ten culik mam kratkej :) Super clanek, asi se kvuli nemu polepsim :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Schovaný culík je základ! :D
   A to, že jsem těch 10 zásad vymyslela, neznamená, že je plním...Je nás víc, co bysme se měli polepšit :D

   Vymazat

Moc děkuji za každý komentář!